Video: „Medvědí hlava“velkého Leonarda šla z aukce za rekordní částku
Kresbu velkého italského umělce „Medvědí hlava“prodali 8. července v aukci Christie’s v Londýně za rekordní částku za tuto třídu umění - 12,2 milionu dolarů.
Kresba velkého mistra je skica tužkou pouze 7 x 7 centimetrů, která je vyrobena na béžovém a růžovém papíře. Odborníci nazývají dobu vzniku díla 1480 a všímají si časově náročné a přesné techniky provedení díla. Věří se, že se da Vinci naučil tuto techniku od jiného velkého florentského umělce Andrea del Verrocchio. Autorův umělecký kritik Ben Hall, který se zabývá malbou starých autorů, tvrdí, že tato kresba da Vinciho je jedním z nejdůležitějších děl renesance.
Ještě před aukcí byla tato skica vystavena více než jednou ve světových muzeích různých tříd.
Předpokládá se, že Leonardo vytvořil tuto kresbu, když viděl zvíře v zajetí. Pozorování pomohlo brilantnímu pánovi nenápadně nakreslit texturu medvědí srsti, kontury očí, uší a nosu. Při pohledu na kresbu má člověk dojem, že se díváte na živé stvoření.
Odborníci tvrdí, že tato kresba se později stala základem pro vytvoření obrazu hermelínu na umělcově slavném plátně - portrétu Cecilie Gallerani, který široká veřejnost zná jako obraz „Dáma s hranostajem“. Kresba medvědí hlavy se stala jednou ze vzácných zvířecích skic, které tento pán kdy vytvořil.
Připomeňme, že v květnu tohoto roku proběhlo několik špičkových aukčních prodejů najednou. Takže za 103 milionů dolarů byl prodán obraz „Žena sedící u okna“od Pabla Picassa. Právě tento obraz se stal vrcholem legendárního obchodního domu.
Proč „největší herec naší doby“pracoval jako obuvník a jak získal rekordní počet „Oscarů“: Daniel Day-Lewis
Nejčastěji je známkou poptávky po herci rozsáhlá filmografie, Daniel Day-Lewis si však vždy vybral to druhé mezi kvantitou a kvalitou, a proto téměř půl století své kariéry hrál pouze ve dvaceti filmech. Opakovaně se chystal opustit tuto obtížnou profesi, jakmile dokonce odešel do Itálie a žil několik let v naprosté neznámosti, pracoval jako obuvník, dokud se nevrátil. Této konkrétní osobě se však často říká „největší herec naší doby“a rekord
Co je známo o prvním obrazu velkého Leonarda: „Madona karafiátu“
Madona karafiátu je obraz Leonarda da Vinciho a je trvale vystaven v Alte Pinakothek (Alte Pinakothek) v Mnichově. Předpokládá se, že toto dílo bylo napsáno na konci 15. století, mezi lety 1472 a 1480. Toto je první nezávislá tvorba umělce
8 nejlepších filmů podle knih velkého optimisty a velkého spisovatele sci -fi Raye Bradburyho
Ray Brabury byl nejen skvělý vypravěč, ale také nenapravitelný optimista, který si uchoval paměť a zdravou mysl až do posledního dne. Miloval život a považoval ho za největší dar. Napsal mnoho děl, která inspirovala a stále inspirují filmaře po celém světě. Říká se, že neměl příliš štěstí na filmové adaptace, ale naše dnešní recenze představuje nejvýznamnější filmy, které byly natočeny podle knih velkého optimisty a skvělého spisovatele
Jeden na jednoho: rekordní bojovník LEGO Star Wars
Vesmír Hvězdných válek je jedním z nejoblíbenějších témat pro vytváření nových sad LEGO. A skupina českých nadšenců z tohoto materiálu postavila bojovníka v životní velikosti z výše uvedeného sci-fi filmu
Saimir Strati - rekordní mozaik
Zatlučením tisíců hřebíků do dřevěných prken a lepením zátek na plátno vytváří albánský umělec Saimir Strati ohromující současné mozaiky, které si zaslouží nejvyšší chválu a uznání. Je opravdu úžasné, jak je umělec bohatý na představivost a kreativitu a jak má člověk trpělivost takové umění vytvářet