Obsah:
- 6. místo: Jan Faith (1611-1661). „Zátiší se zajícem, hrou a kočkou“- 221 000 $
- 5. místo. Henrietta Ronner-Knip (1821-1909). „Hrající koťata“- 429 000 $
- 4. místo. Liu Ye (narozen 1964). Mňau - 601 000 dolarů
- 3. místo. Andy Warhol (1928-1987). Kočky a psi (Broadway) - 701 000 dolarů
- 2. místo. Karl Kahler (1855-1906). Milenci mé manželky - 826 000 dolarů
- 1. místo. Pablo Picasso (1881-1973). Dora Maar s kočkou - 95 200 000 dolarů
Video: Kočky za miliony: 6 obrazů s vrzáním, prodávané v aukcích za pohádkové částky
Znalci moderního umění platí v aukci desítky nebo dokonce stovky milionů dolarů za Picassovy kubické ženy, za Malevichovy skladby Suprematist, za Kandinského abstraktní malbu. V malířském umění však existují plátna, za která jsou také sběratelé připraveni zaplatit značnou částku. Jedná se o obrazy zobrazující roztomilé kočky, které se staly oblíbenými mnoha lidmi. Tato recenze obsahuje 6 nejlepších nejdražší obrazy s kočkami prodávanými na aukcích světového trhu s uměním.
Od starověku se umělci často obraceli k obrazům koček, koček a koťat a zobrazovali je na svých plátnech. Nejsme zvyklí je vidět na obrázcích: nezávislé a uhlazené, jemné a láskyplné, narcistické a zákeřné, roztomilé a divoké, úžasně realistické a podobné lidem. A protože kočky z prehistorických dob vždy žily vedle lidí, jen málo umělců je svou pozorností obešlo.
6. místo: Jan Faith (1611-1661). „Zátiší se zajícem, hrou a kočkou“- 221 000 $
Nizozemský malíř a grafik Jan Fyt žil v 17. století a maloval takzvaná lovecká zátiší zobrazující zvířata a ptáky. Jeho obrazy jsou realistické a detailní, velmi barevné a harmonické a zápletky jsou převzaty z loveckého života. Umělec na svých plátnech zobrazoval především zvěř, psy a chrty. Malíř neminul jeho pozornost a kočky.
Plátno „Zátiší se zajícem, hrou a kočkou“zobrazuje kořist lovce a zloděje koček, jak táhne tlapou po zabitém ptákovi. Tento obraz byl prodán za 221 tisíc amerických dolarů v Sotheby's.
5. místo. Henrietta Ronner-Knip (1821-1909). „Hrající koťata“- 429 000 $
Nizozemská malířka zvířat Henriette Ronner-Knipová začala malovat ve věku 5 let a v 6 letech se stala pilnou studentkou svého otce. A velmi brzy se musela stát jeho nepostradatelnou asistentkou, protože její otec velmi rychle oslepl a nemohl předepisovat malé detaily. A od svých 16 let už se o denní chléb pro jejich početnou rodinu starala sama.
Na začátku své tvůrčí kariéry Henrietta malovala hlavně krajinu a zátiší. Pak se ale na jejích plátnech začala objevovat zvířata. Dala přednost psům, a když se v umělcově domě objevila kočka, nadšeně začala kreslit její a roztomilé kundičky. A tyto obrázky přinesly velmi dobrý příjem. Henrietta měla solidní zákazníky mezi královskými rodinami Portugalska a Belgie.
Její obraz s matkou kočkou a dovádějícími koťaty byl v roce 2006 prodán na aukci umění za 429 tisíc dolarů neznámému kupci.
Mimochodem, miniaturní obraz na stromě o rozměrech 11 x 10 centimetrů „Zvědavé kotě“, namalovaný v roce 1893, šel z aukce v roce 2009 za 29 tisíc dolarů.
4. místo. Liu Ye (narozen 1964). Mňau - 601 000 dolarů
Zástupci současného čínského umění dnes nepochybně zaujímají významné místo ve světové kultuře. Například výtvarník Liu Ye z Pekingu kreslí animované obrázky s trochu zvláštními zápletkami. Některá jeho díla připomínají ilustrace pro dětské knihy, jiná jsou ve stylu abstraktního umění. Celá umělcova práce je zaměřena na emoce samotného mistra, na vnitřní vnímání světa kolem něj.
Jedním z nejdražších jeho výtvorů byl obraz - „Mňau“, zobrazující dívku s kotětem. Děj tohoto díla je velmi zvláštní, ale to nezabránilo tomu, aby byl prodán na aukci umění za 601 tisíc dolarů.
3. místo. Andy Warhol (1928-1987). Kočky a psi (Broadway) - 701 000 dolarů
Andy Warhol je uznávaný americký umělec a zakladatel komerčního pop -artu, prominentní postava v historii pop -artu a současného umění obecně. Svého času byl Andy centrem newyorské umělecké scény, a to navzdory skutečnosti, že v životě byl velmi uzavřenou osobou.
Ale umělec měl vášeň pro kočky, které nesmírně zbožňoval. Říkali, že Warhol systematicky pořizoval siamské kočky, kterých bylo v jeho domě plno, a všechny je bez rozdílu nazýval Samami. Warohol často dělal náčrty svých oblíbených ve statických pózách, protože pohybující se objekty pro něj byly obtížné. Později se tyto skici staly ilustracemi slavného alba „25 koček jménem Sam a jedna modrá kočka“, vydaného v roce 1954.
Ale nejdražším výtvorem Warhola na kočičí téma byl obraz „Kočky a psi (Broadway)“, který byl v Sotheby's prodán za 701 tisíc amerických dolarů.
2. místo. Karl Kahler (1855-1906). Milenci mé manželky - 826 000 dolarů
Obrovské plátno, na kterém je vyobrazeno 42 koček, patří ke štětci rakouského umělce Karla Kahlera (Carl Kahler). V roce 1891 chtěla bohatá dáma a velká milovnice koček Kate Birdsall Johnson zvěčnit své mazlíčky na obrovském plátně. V jejím sídle v Kalifornii žilo více než 300 koček, ale pouze čtyřicet dva z nich bylo poctěno, že zůstaly v historii. Umělec strávil 3 roky psaním tohoto plátna.
V roce 2015 byl obraz o hmotnosti 100 kilogramů a velmi působivých rozměrech: 2,6 metru na délku a 1,8 metru na výšku prodán za 826 tisíc dolarů kupujícímu, který si přál zůstat v anonymitě.
Původní cena šarže byla 500 000 dolarů. Zajímavé je, že kvůli velké hmotnosti jej organizátoři aukce nemohli připevnit na zeď. Pro tuto expozici museli postavit speciální strukturu.
1. místo. Pablo Picasso (1881-1973). Dora Maar s kočkou - 95 200 000 dolarů
Nepochybným vůdcem v této špičce je dílo brilantního Picassa - „Dora Maar s kočkou“, vytvořeného v roce 1941 a zasvěceného francouzské umělkyni a její milence. Toto je jeden z nejneobvyklejších portrétů milované a múzy Pabla Picassa Dory Maar. Dílo je vyrobeno ve stylu abstraktního umění a nese v sobě umělcovu vnitřní zkušenost o nadcházejícím rozchodu se svou milovanou ženou po 9 letech vztahu.
Vztah mezi těmito dvěma tvůrčími osobnostmi byl plný nepotlačitelné vášně a rozporů, a zřejmě z tohoto důvodu Pablo zobrazoval Doru v podobě pevných rohů a přerušovaných linií a navíc velmi neatraktivně. A na opěradle židle, na které Dora sedí, vidíme roztomilou malou černou kočku, respektive její siluetu. Mimochodem, umělcova múza neměla ráda kočky, ale Picasso vylíčil kočku jako symbol bouřlivého vztahu mezi nimi.
Toto plátno bylo zařazeno do deseti nejdražších obrazů na světě, protože v roce 2006 bylo prodáno za neuvěřitelné množství 95, 2 milionů amerických dolarů.
Sám Pablo Picasso neupřednostňoval kočky s rodokmenem, ale vždy se k bezdomovcům a bezdomovcům choval upřímně. - připomněl prohlášení umělce, jeho kolegy Brassai. Takové napsal ve své sérii koček, která obsahuje obrazy „Kočka popadla ptáka“, „Kočka požírající ptáka“, „Kočka a humr“.
To je tak obrovské množství peněz, které jsou obdivovatelé umění ochotni zaplatit za obrazy s kočkami. A při pohledu do historie malby můžeme být přesvědčeni, že tato roztomilá stvoření uchvátila obrovské množství mistrů, od starověku až po současnost.
Úžasná plátna nizozemské malířky zvířat Henrietty Ronner-Knipové zobrazující rozkošné kundičky, na kterých strávila 30 let svého života Posouzení.
5 vzácných knih, za které byly v aukcích vypsány pohádkové částky
Skutečná umělecká díla a historické rarity samozřejmě nelze přesně odhadnout v penězích, protože mnohé z nich jsou prostě k nezaplacení. Každá položka však stojí tolik, kolik jsou za ni ochotni zaplatit, a pokud byla položka jednou prodána, pak se na tuto cenu můžete spolehnout. V naší recenzi je příběh o pěti knihách, za které byly v různých letech na aukcích vyplaceny rekordní částky peněz. Dnes jsou považováni za nejdražší na světě
Jaké částky jsou rozprostřeny v aukcích za věci nalezené na „Titanicu“
Zprávy o vraku britského transatlantického parníku Titanic v roce 1912 se rozšířily po celém světě. Rezonance kolem této vložky pokračuje dodnes. Tisíce novinových titulků, senzační stejnojmenný film, vytvoření dvojčete vložky. A o věci nalezené na dně oceánu je velká poptávka a dávají se do aukcí za desítky a stovky tisíc dolarů
Svět dětství 19. století v obrazech Gaetana Chieriziho, za které se dnes na aukcích platí pohádkové částky
Mnoho diváků se zajímá o každodenní malbu starých mistrů minulých století, kteří dokázali nejen spolehlivě zachytit život svého lidu do nejmenších detailů, ale také zastavit momenty v režimu freeze-frame. Se zvláštním strachem přistoupili někteří malíři k dětskému tématu, dojemně zobrazovali upřímné a spontánní děti v žánrových scénách. Mezi nimi je slavný Ital Gaetano Chierizi, který zaujímá zvláštní místo v dějinách umění 19. století
Nejpodivnější partie prodávané v aukcích: Bod na čele, Elvisovy vlasy atd
Každá položka stojí za to, co jsou ochotni za ni zaplatit. Toto pravidlo moderního obchodování je obzvláště patrné, když se seznámíte s online aukcemi. Na nich si můžete koupit jak skutečná umělecká díla, tak opravdu šílené věci. Tato recenze obsahuje výběr těch nejpodivnějších šarží, které si však našly své kupce, připravené pro ně vydělat tučné částky
Obrazy ruských umělců 20. století, prodávané na světových aukcích za miliony
Téměř všechny umělecké divy první poloviny 20. století, které byly původem z Ruska, si vybraly Paříž jako své útočiště pro život a tvorbu. Někteří z nich malovali své obrázky doslova na jídlo, jiní - z přemíry energie se našli i tací, kteří neúnavně pracovali na utopení bolesti, která trápila tělo i duši. Ale všechny tyto ženy zanechaly nesmazatelnou stopu v historii malby nejen svým uměleckým dědictvím, ale také peripetiemi osudu