Obsah:

5 vzácných knih, za které byly v aukcích vypsány pohádkové částky

Video: 5 vzácných knih, za které byly v aukcích vypsány pohádkové částky

Video: Co ukrývají Vatikánské tajné archivy? - YouTube 2024, Smět

Skutečná umělecká díla a historické rarity samozřejmě nelze přesně odhadnout v penězích, protože mnohé z nich jsou prostě k nezaplacení. Každá položka však stojí tolik, kolik jsou za ni ochotni zaplatit, a pokud byla položka jednou prodána, pak se na tuto cenu můžete spolehnout. V naší recenzi je příběh o pěti knihách, za které byly v různých letech na aukcích vyplaceny rekordní částky peněz. Dnes jsou považováni za nejdražší na světě.

Codex Leicester Leonardo da Vinci

30,8 milionu dolarů v roce 1994 na aukci Christie's

Stránka z Codex Leicester Leonarda da Vinciho, c. 1506 g

Ručně psaný rukopis, který vytvořil Leonardo da Vinci, se skládá z 18 listů papíru složených do sešitů a sešitých dohromady. 72 stránek je pokryto rukou velkého mistra v jeho speciálním zrcadleném písmu, takže záznamy lze číst pouze pomocí zrcadla. Kniha vznikla v Miláně v letech 1506-1510. Leonardo do něj zapsal své úvahy o přírodních jevech. Rukopis dostal své jméno mnohem později, když se v roce 1717 stal jeho majitelem hrabě z Leicesteru. V roce 1994 byla vzácná vzácnost dána k prodeji na aukci Christie’s. Zakoupil jej zakladatel Microsoftu Bill Gates za 30,8 milionu dolarů, čímž se stal nejdražší knihou v historii lidstva. Nyní je kniha postupně promítána v různých muzeích po celém světě.

Evangelium Jindřicha lva

11,7 milionu dolarů v roce 1983 v Sotheby's

Ručně psané evangelium Jindřicha lva, c. 1188 př. N. L

Stopa tohoto ručně psaného středověkého mistrovského díla byla v historii několikrát ztracena. Vytvořili ho benediktinští mniši ve století XII na příkaz vévody Saska a Bavorska Jindřicha lva. Rukopis obsahuje 226 ručně psaných stránek s 50 krásnými miniaturami. Mistrovské dílo bylo ztraceno ve středověku, poté v 19. století na krátkou dobu „vyplulo“a znovu zmizelo, dokud nebylo v roce 1983 uvedeno do prodeje anonymním sběratelem. Vzácnost koupila německá vláda a od té doby je uchovávána v knihovně pojmenované po baronu Augustovi ve Wolfenbüttelu - na místech, kde byla vytvořena.

Birds of America od Johna Jamese Audubona

11,5 milionu dolarů v roce 2010 v Sotheby's

Listy „Birds of America“mají formát 99 x 66 cm, takzvané „dvojité sloní folio“

Ilustrace pro první vydání tohoto alba, publikované v Londýně v letech 1827 až 1838, byly vytištěny a poté ručně malovány akvarely. Aby byl zajištěn náklad asi 200 výtisků, pracovalo na tom 50 lidí. Navzdory neobvyklým ilustracím jsou tyto svazky považovány za tištěné a kopie ze sbírky lorda Hesketha je nejdražším tiskem, jaký byl kdy prodán. Tato kniha má také velký vědecký význam, protože před érou barevné fotografie pro nás zachovala neuvěřitelně přesné a anatomicky správné obrazy ptáků, z nichž mnozí za posledních 200 let vyhynuli.

Příběhy z Canterbury od Geoffreye Chaucera

7,5 milionu dolarů v roce 1998 na aukci Christie's

První vydání Canterburských příběhů od Geoffreyho Chaucera, 1477

Toto dílo z konce 14. století zůstalo nedokončené. Dotyčná kniha byla vytištěna v roce 1477 v tiskárně anglického průkopnického tiskaře Williama Caxtona ve Westminsterském opatství. Z 12 dochovaných příkladů je pouze jeden v soukromé sbírce a právě ten byl uveden do prodeje v roce 1998. Je zajímavé, že v 19. století bylo toto dílo ve Spojených státech kvůli své obscénnosti zakázáno a dodnes jsou všechny dotisky silně cenzurovány a zkracovány. Navzdory tomu byl několikrát natočen.

First Folio: Comedies, Chronicles, and Tragedies od Williama Shakespeara

6,2 milionu dolarů v roce 2001 na aukci Christie's

Shakespearovo první folio je jednou z nejdražších knih na světě

Tato sbírka 36 děl velkého dramatika vyšla 7 let po autorově smrti v roce 1623. Hodnota této publikace je obrovská, už jen proto, že Shakespearovi přátelé a spolupracovníci, z nichž mnozí se podíleli na produkcích jeho autorských her, odvedli obrovskou a obtížnou práci při ověřování textů. Faktem je, že v té době již existovalo mnoho nepřesných vzorků, přepsaných nebo přetištěných s velkými chybami. V úvodu prvního folia o tom tvůrci napsali:

Celkem bylo pravděpodobně vytištěno 750 výtisků. Dodnes jich přežilo asi 230. Za rekordních 6 milionů dolarů za tuto edici ji v roce 2001 koupil Paul Allen, spoluzakladatel společnosti Microsoft. Je zajímavé, že v roce 2006 šla další kopie prvního folia pod kladivo mnohem levněji - za 5,2 milionu.

Výpovědi velkého básníka stále zarážejí na jejich přesnosti. Možná proto jsou jeho díla považována za nesmrtelná: 20 pohlednic s citáty velkého Shakespeara, které jsou stále aktuální i dnes.