Obsah:
- Codex Leicester Leonardo da Vinci
- Evangelium Jindřicha lva
- Birds of America od Johna Jamese Audubona
- Příběhy z Canterbury od Geoffreye Chaucera
- First Folio: Comedies, Chronicles, and Tragedies od Williama Shakespeara
Video: 5 vzácných knih, za které byly v aukcích vypsány pohádkové částky
Skutečná umělecká díla a historické rarity samozřejmě nelze přesně odhadnout v penězích, protože mnohé z nich jsou prostě k nezaplacení. Každá položka však stojí tolik, kolik jsou za ni ochotni zaplatit, a pokud byla položka jednou prodána, pak se na tuto cenu můžete spolehnout. V naší recenzi je příběh o pěti knihách, za které byly v různých letech na aukcích vyplaceny rekordní částky peněz. Dnes jsou považováni za nejdražší na světě.
Codex Leicester Leonardo da Vinci
30,8 milionu dolarů v roce 1994 na aukci Christie's
Ručně psaný rukopis, který vytvořil Leonardo da Vinci, se skládá z 18 listů papíru složených do sešitů a sešitých dohromady. 72 stránek je pokryto rukou velkého mistra v jeho speciálním zrcadleném písmu, takže záznamy lze číst pouze pomocí zrcadla. Kniha vznikla v Miláně v letech 1506-1510. Leonardo do něj zapsal své úvahy o přírodních jevech. Rukopis dostal své jméno mnohem později, když se v roce 1717 stal jeho majitelem hrabě z Leicesteru. V roce 1994 byla vzácná vzácnost dána k prodeji na aukci Christie’s. Zakoupil jej zakladatel Microsoftu Bill Gates za 30,8 milionu dolarů, čímž se stal nejdražší knihou v historii lidstva. Nyní je kniha postupně promítána v různých muzeích po celém světě.
Evangelium Jindřicha lva
11,7 milionu dolarů v roce 1983 v Sotheby's
Stopa tohoto ručně psaného středověkého mistrovského díla byla v historii několikrát ztracena. Vytvořili ho benediktinští mniši ve století XII na příkaz vévody Saska a Bavorska Jindřicha lva. Rukopis obsahuje 226 ručně psaných stránek s 50 krásnými miniaturami. Mistrovské dílo bylo ztraceno ve středověku, poté v 19. století na krátkou dobu „vyplulo“a znovu zmizelo, dokud nebylo v roce 1983 uvedeno do prodeje anonymním sběratelem. Vzácnost koupila německá vláda a od té doby je uchovávána v knihovně pojmenované po baronu Augustovi ve Wolfenbüttelu - na místech, kde byla vytvořena.
Birds of America od Johna Jamese Audubona
11,5 milionu dolarů v roce 2010 v Sotheby's
Ilustrace pro první vydání tohoto alba, publikované v Londýně v letech 1827 až 1838, byly vytištěny a poté ručně malovány akvarely. Aby byl zajištěn náklad asi 200 výtisků, pracovalo na tom 50 lidí. Navzdory neobvyklým ilustracím jsou tyto svazky považovány za tištěné a kopie ze sbírky lorda Hesketha je nejdražším tiskem, jaký byl kdy prodán. Tato kniha má také velký vědecký význam, protože před érou barevné fotografie pro nás zachovala neuvěřitelně přesné a anatomicky správné obrazy ptáků, z nichž mnozí za posledních 200 let vyhynuli.
Příběhy z Canterbury od Geoffreye Chaucera
7,5 milionu dolarů v roce 1998 na aukci Christie's
Toto dílo z konce 14. století zůstalo nedokončené. Dotyčná kniha byla vytištěna v roce 1477 v tiskárně anglického průkopnického tiskaře Williama Caxtona ve Westminsterském opatství. Z 12 dochovaných příkladů je pouze jeden v soukromé sbírce a právě ten byl uveden do prodeje v roce 1998. Je zajímavé, že v 19. století bylo toto dílo ve Spojených státech kvůli své obscénnosti zakázáno a dodnes jsou všechny dotisky silně cenzurovány a zkracovány. Navzdory tomu byl několikrát natočen.
First Folio: Comedies, Chronicles, and Tragedies od Williama Shakespeara
6,2 milionu dolarů v roce 2001 na aukci Christie's
Tato sbírka 36 děl velkého dramatika vyšla 7 let po autorově smrti v roce 1623. Hodnota této publikace je obrovská, už jen proto, že Shakespearovi přátelé a spolupracovníci, z nichž mnozí se podíleli na produkcích jeho autorských her, odvedli obrovskou a obtížnou práci při ověřování textů. Faktem je, že v té době již existovalo mnoho nepřesných vzorků, přepsaných nebo přetištěných s velkými chybami. V úvodu prvního folia o tom tvůrci napsali:
Celkem bylo pravděpodobně vytištěno 750 výtisků. Dodnes jich přežilo asi 230. Za rekordních 6 milionů dolarů za tuto edici ji v roce 2001 koupil Paul Allen, spoluzakladatel společnosti Microsoft. Je zajímavé, že v roce 2006 šla další kopie prvního folia pod kladivo mnohem levněji - za 5,2 milionu.
Výpovědi velkého básníka stále zarážejí na jejich přesnosti. Možná proto jsou jeho díla považována za nesmrtelná: 20 pohlednic s citáty velkého Shakespeara, které jsou stále aktuální i dnes.
Jaké částky jsou rozprostřeny v aukcích za věci nalezené na „Titanicu“
Zprávy o vraku britského transatlantického parníku Titanic v roce 1912 se rozšířily po celém světě. Rezonance kolem této vložky pokračuje dodnes. Tisíce novinových titulků, senzační stejnojmenný film, vytvoření dvojčete vložky. A o věci nalezené na dně oceánu je velká poptávka a dávají se do aukcí za desítky a stovky tisíc dolarů
Svět dětství 19. století v obrazech Gaetana Chieriziho, za které se dnes na aukcích platí pohádkové částky
Mnoho diváků se zajímá o každodenní malbu starých mistrů minulých století, kteří dokázali nejen spolehlivě zachytit život svého lidu do nejmenších detailů, ale také zastavit momenty v režimu freeze-frame. Se zvláštním strachem přistoupili někteří malíři k dětskému tématu, dojemně zobrazovali upřímné a spontánní děti v žánrových scénách. Mezi nimi je slavný Ital Gaetano Chierizi, který zaujímá zvláštní místo v dějinách umění 19. století
Kočky za miliony: 6 obrazů s vrzáním, prodávané v aukcích za pohádkové částky
Znalci moderního umění platí v aukci desítky nebo dokonce stovky milionů dolarů za Picassovy kubické ženy, za Malevichovy skladby Suprematist, za Kandinského abstraktní malbu. V malířském umění však existují plátna, za která jsou také sběratelé připraveni zaplatit značnou částku. Jedná se o obrazy zobrazující roztomilé kočky, které se staly oblíbenými mnoha lidmi. Tato recenze obsahuje 6 nejdražších obrazů s kočkami prodávaných na aukcích světového trhu s uměním
Hodnocení umění: 20 nejdražších obrazů ruských umělců, které byly prodány v aukcích
Na aukci ruského umění v roce 2004 utržilo 26 děl nejdražšího prodaného umělce Ivana Aivazovského 6,7 milionu dolarů. O několik let později byl tento záznam zpochybněn celým seznamem obrazů ruských umělců první velikosti. Podle výsledků prodeje v roce 2011 se díla Ilji Repina, jako zástupce klasické malby, poprvé dostala do první desítky nejdražších obrazů ruských umělců. V této recenzi je umělecké hodnocení nejdražších obrazů ruských umělců
Smyslné obrazy 18letého umělce, které znalci z celého světa získávají za pohádkové částky
Je jí teprve osmnáct let a již své obrazy prodává znalcům výtvarného umění v plném rozsahu, hovoří o tom, že by se umělec měl přímo obrátit na sběratele, protože jen tak je tento schopen porozumět své práci na hlubší úroveň. Zda je tomu tak ve skutečnosti u většiny, zůstává záhadou. Ale každý divák, jehož pohled je upoután na šťavnaté obrazy se smyslnou ženskou o