Obsah:
Video: Kolik stojí Petrov-Vodkin: Obrazy umělce, který překonal rekordy „ruských aukčních prodejů“
Tady obrazy umělců sovětské éry čekaly na svou nejlepší hodinu - začaly být citovány na světovém trhu s uměním a zároveň se dostaly pod kladivo za velmi solidní peníze. Dnes budeme hovořit o díle slavného mistra malby, teoretika umění Kuzma Petrov-Vodkina. 3. června v Londýně v aukční síni Christie's bylo prodáno „Zátiší s šeříky“(1928) za rekordní částku za „tržby z ruské aukce“téměř 12 milionů dolarů.
Nepředpokládám, že bych tvrdil, že umělec byl stoprocentně socialistický realista, ale po revoluci velmi úspěšně přizpůsobil svou práci sovětským realitám. Kuzma Sergeevich byl jedinečný umělec, který pracoval na křižovatce dvou epoch, jeho současníci mu říkali „starověký ruský malíř ikon, který náhodou spadl do budoucnosti“. A je tomu skutečně tak, posuďte sami. Vynálezce, dobrodruh, prorok a „talent“Kuzma Petrov-Vodkin: 10 nejzajímavějších faktů ze života umělce.
Senzační výsledek aukce ruského umění Christie's
Tato událost nečekaně změnila hodnocení nejdražších „ruských aukčních prodejů“. Na prvním místě je stále Malevič, který je považován za „umělce světa“, se „Suprematist Composition“za 85,8 milionu dolarů, ale druhý byl Petrov-Vodkin. Pokud ale vezmete v úvahu, že Malevičův obraz byl prodán v rámci aukce impresionistů a modernistů, pak je nyní Kuzma Sergejevič právem považován za absolutního vůdce ruské aukce - 9 286 milionů liber. Předjel Valentina Serova, jehož výsledek byl - 9, 266 milionů liber; Nicholas Roerich - 7, 9 milionů liber; Natalia Goncharov - 6,4 milionu liber a Ilya Repin - 4,5 milionu liber.
„Zátiší s šeříky“od Petrova-Vodkina vstoupilo do ruského oddělení Christie's od potomků italského uměleckého kritika a sběratele Giovanniho Scheuwillera, „velkého přítele Sovětského svazu“. Ještě v roce 1932 na 18. bienále v Benátkách pomáhal se zlepšováním výstavního pavilonu pro exponáty vystavené ze země sovětů. Na konci bienále bylo zátiší s několika dalšími díly sovětských mistrů vyměněno za díla italských současníků. Skončil tedy ve sbírce Italů, kde byl uchováván až dosud. Mimochodem, dědici Shaywillera ani nevěděli, že obraz může stát tolik.
Od roku 1932 nebylo plátno veřejnosti předváděno a po 87 letech ho poprvé viděli moskevští diváci, kteří měli vzácnou příležitost uvažovat o vynikajícím zátiší velkého ruského umělce, než byl na aukci představen jako mnoho. Při dodržení pravidel aukce bylo v polovině května tohoto roku vystaveno „Zátiší s šeříky“na předaukční výstavě v Moskvě v kanceláři Christie.
Po důkladném prozkoumání obrazu specialisty Christie bylo v rohu plátna nalezeno druhé datum a obrácené. Tento nález okamžitě podnítil myšlenku, že umělec vzal již použité plátno k vytvoření zátiší. A při zkoumání v infračerveném záření bylo zjištěno, že pod zátiší je další dílo mistra - nedokončená „Madona s dítětem“. Mimochodem také se ukázalo, že je velmi vysoká pravděpodobnost, že se přípravná kresba, vyrobená v roce 1925, zachovala v jedné soukromé sbírce.
Stranou nezůstala ani tisková služba obchodního domu Christie's, která poznamenala, že „… tento obrázek diváka udivuje odvážným používáním bohatých čistých barev, optických technik a především inovativním přístupem k perspektivě, který zvítězil Petrov-Vodkin sláva jednoho z předních mistrů ruského a světového umění dvacátého století “.
Podle prvotního znaleckého posudku byl tento obraz odhadován na přibližně 1,2 milionu liber (1,5 milionu dolarů), ale prodejní cena nabízená kupujícím byla téměř 9,3 milionu liber (téměř 12 milionů dolarů). Předchozí rekord pro malířovu práci byla aukce v roce 2012 a činila 2,3 milionu liber. Právě za tuto cenu aukční dům MacDougall's prodal zátiší „Jablka a vejce“od brilantního umělce.
A je třeba poznamenat, že žánr zátiší v díle Petrov-Vodkin byl klíčový. Vytvořil celou galerii unikátních děl, která vstoupila do pokladnice světového umění.
Přečtěte si také: Kdo vlastně vynalezl fazetové sklo a proč byl „Granchak“oblíbeným předmětem zátiší Petrov-Vodkin.
Tajemství Caligulova prstenu: Kolik opravdu stojí safírový klenot a jehož profil ukazuje
Tento nebesky modrý prsten je vyroben z pevného safíru a je zahalen tajemstvím. Předpokládá se, že patřil slavnému římskému tyranskému císaři Caligulovi, a právě s touto formulací byl šperk uveden do prodeje v Londýně za obrovské peníze. Další osud prstenu je však široké veřejnosti neznámý, navíc se předkládají další verze jeho původu a původní sounáležitosti. Sto procent není vyřešena a další hádanka: kdo byl ten cizinec, jehož
Jaké sošky se prodávají za cenu bytu nebo Kolik stojí sovětský porcelán na zahraničních aukcích
Lásku k porcelánu zdědili sovětští obyvatelé „dědictvím“po módě starého režimu. Mladý sovětský stát dostatečně rychle přenesl tuto zálibu na kolejiště komunistické propagandy a zahájil výrobu porcelánových figurek na nová témata. Nyní, o sto let později, se sovětští kolektivní zemědělci, sportovci, hrdinové ruských pohádek a tanečníci v oblecích republik Unie stávají vzácností, takže jednotlivé kopie mohou být velmi drahé
Kolik stojí večeře s celebritou a kde hvězdy utrácejí přijaté prostředky?
Zatímco běžným fanouškům se podaří vidět idol pouze koutkem oka a sbírat kalendáře s hvězdou, bohatší fanoušci si mohou dovolit strávit útulný večer ve společnosti svého mazlíčka. Koneckonců to není tak drahé - jen několik set tisíc dolarů, i když existují dražší partneři. Dnes budeme hovořit o tom, kolik stála setkání hvězd ty, kteří chtěli večeřet, a kde byla následně utracena částka, kterou celebrita vydělala
11 nejdražších šatů na světě: kolik stojí a pro koho byly vyrobeny
Pokud u některých žen hraje roli pouze to, jak na nich šaty sedí, pak je pro ostatní důležité, aby odpovídaly stavu, a pokud je to možné, zlepšovaly je. Dámy, pro které jsou šité šaty za tisíce dolarů, jsou samozřejmě krásné a priori. Ale z čeho jsou tato díla designového umění, že i když zahodíme označení pro jméno významného návrháře, stojí za takové šílené peníze?
Jaké je tajemství Rembrandtova autoportrétu, který překonal rekord ve světových aukcích
Tvář žádného umělce nemůže být tak snadno rozpoznatelná jako tvář Rembrandta: zachytil svůj obraz v nejrůznějších náladách a kostýmech na zhruba osmdesáti obrazech, grafikách a kresbách a bezohlednou introspekcí nastínil jeho změny: z ambiciózního a sebevědomého dvaadvacetiletého mládí opotřebovanému a předčasně starému třiašedesátiletému muži. A jeden z těchto autoportrétů nedávno vytvořil nový světový rekord. Bylo prodáno