Obsah:

Kolik stojí Petrov-Vodkin: Obrazy umělce, který překonal rekordy „ruských aukčních prodejů“

Video: Kolik stojí Petrov-Vodkin: Obrazy umělce, který překonal rekordy „ruských aukčních prodejů“

Video: New Hollywood movie Hindi Dubbed 2019- HELLBOY monster movie clip-hellboy fight scene - YouTube 2024, Smět

Tady obrazy umělců sovětské éry čekaly na svou nejlepší hodinu - začaly být citovány na světovém trhu s uměním a zároveň se dostaly pod kladivo za velmi solidní peníze. Dnes budeme hovořit o díle slavného mistra malby, teoretika umění Kuzma Petrov-Vodkina. 3. června v Londýně v aukční síni Christie's bylo prodáno „Zátiší s šeříky“(1928) za rekordní částku za „tržby z ruské aukce“téměř 12 milionů dolarů.

K. S. Petrov-Vodkin. Autoportrét. (1929.)

Nepředpokládám, že bych tvrdil, že umělec byl stoprocentně socialistický realista, ale po revoluci velmi úspěšně přizpůsobil svou práci sovětským realitám. Kuzma Sergeevich byl jedinečný umělec, který pracoval na křižovatce dvou epoch, jeho současníci mu říkali „starověký ruský malíř ikon, který náhodou spadl do budoucnosti“. A je tomu skutečně tak, posuďte sami. Vynálezce, dobrodruh, prorok a „talent“Kuzma Petrov-Vodkin: 10 nejzajímavějších faktů ze života umělce.

Senzační výsledek aukce ruského umění Christie's

Tato událost nečekaně změnila hodnocení nejdražších „ruských aukčních prodejů“. Na prvním místě je stále Malevič, který je považován za „umělce světa“, se „Suprematist Composition“za 85,8 milionu dolarů, ale druhý byl Petrov-Vodkin. Pokud ale vezmete v úvahu, že Malevičův obraz byl prodán v rámci aukce impresionistů a modernistů, pak je nyní Kuzma Sergejevič právem považován za absolutního vůdce ruské aukce - 9 286 milionů liber. Předjel Valentina Serova, jehož výsledek byl - 9, 266 milionů liber; Nicholas Roerich - 7, 9 milionů liber; Natalia Goncharov - 6,4 milionu liber a Ilya Repin - 4,5 milionu liber.

Zátiší s šeříky (1928). Autor: Kuzma Petrov-Vodkin

„Zátiší s šeříky“od Petrova-Vodkina vstoupilo do ruského oddělení Christie's od potomků italského uměleckého kritika a sběratele Giovanniho Scheuwillera, „velkého přítele Sovětského svazu“. Ještě v roce 1932 na 18. bienále v Benátkách pomáhal se zlepšováním výstavního pavilonu pro exponáty vystavené ze země sovětů. Na konci bienále bylo zátiší s několika dalšími díly sovětských mistrů vyměněno za díla italských současníků. Skončil tedy ve sbírce Italů, kde byl uchováván až dosud. Mimochodem, dědici Shaywillera ani nevěděli, že obraz může stát tolik.

Od roku 1932 nebylo plátno veřejnosti předváděno a po 87 letech ho poprvé viděli moskevští diváci, kteří měli vzácnou příležitost uvažovat o vynikajícím zátiší velkého ruského umělce, než byl na aukci představen jako mnoho. Při dodržení pravidel aukce bylo v polovině května tohoto roku vystaveno „Zátiší s šeříky“na předaukční výstavě v Moskvě v kanceláři Christie.

„Madonna a dítě“. (1923). Ze série četných děl věnovaných Madonně. Autor: Kuzma Petrov-Vodkin

Po důkladném prozkoumání obrazu specialisty Christie bylo v rohu plátna nalezeno druhé datum a obrácené. Tento nález okamžitě podnítil myšlenku, že umělec vzal již použité plátno k vytvoření zátiší. A při zkoumání v infračerveném záření bylo zjištěno, že pod zátiší je další dílo mistra - nedokončená „Madona s dítětem“. Mimochodem také se ukázalo, že je velmi vysoká pravděpodobnost, že se přípravná kresba, vyrobená v roce 1925, zachovala v jedné soukromé sbírce.

Londýn. Aukce umění Christie's. Prodej „Zátiší s šeříky“od Petrova-Vodkina

Stranou nezůstala ani tisková služba obchodního domu Christie's, která poznamenala, že „… tento obrázek diváka udivuje odvážným používáním bohatých čistých barev, optických technik a především inovativním přístupem k perspektivě, který zvítězil Petrov-Vodkin sláva jednoho z předních mistrů ruského a světového umění dvacátého století “.

„Jablka a vejce“. (1921). Autor: Kuzma Petrov-Vodkin

Podle prvotního znaleckého posudku byl tento obraz odhadován na přibližně 1,2 milionu liber (1,5 milionu dolarů), ale prodejní cena nabízená kupujícím byla téměř 9,3 milionu liber (téměř 12 milionů dolarů). Předchozí rekord pro malířovu práci byla aukce v roce 2012 a činila 2,3 milionu liber. Právě za tuto cenu aukční dům MacDougall's prodal zátiší „Jablka a vejce“od brilantního umělce.

Ptačí třešeň ve sklenici. Autor: Petrov-Vodkin K. S

A je třeba poznamenat, že žánr zátiší v díle Petrov-Vodkin byl klíčový. Vytvořil celou galerii unikátních děl, která vstoupila do pokladnice světového umění.

Přečtěte si také: Kdo vlastně vynalezl fazetové sklo a proč byl „Granchak“oblíbeným předmětem zátiší Petrov-Vodkin.