Obsah:
- Rembrandt je jedním z nejvšestrannějších malířů 17. století
- Jaké je tajemství Rembrandtových obrazů
- Nový světový rekord
Video: Jaké je tajemství Rembrandtova autoportrétu, který překonal rekord ve světových aukcích
Tvář žádného umělce nemůže být tak snadno rozpoznatelná jako tvář Rembrandta: zachytil svůj obraz v nejrůznějších náladách a kostýmech na zhruba osmdesáti obrazech, grafikách a kresbách a bezohlednou sebepozorováním nastínil jeho změny: z ambiciózního a sebevědomého dvaadvacetiletého mládí opotřebovanému a předčasně starému třiašedesátiletému muži. A jeden z těchto autoportrétů nedávno vytvořil nový světový rekord. Byl prodán v aukci za téměř devatenáct milionů dolarů.
Rembrandt je jedním z nejvšestrannějších malířů 17. století
Byl jedním z nejvšestrannějších malířů 17. století a zkoumal širokou škálu žánrů, včetně historických obrazů, portrétů a krajiny. Ať už jde o jakýkoli předmět nebo předmět, jeho práce zachycuje smysl pro individuálního ducha a hlubokou emocionální expresivitu, vlastnosti, kterými byl ve své době slavný.
Přestože se nám Rembrandtovy autoportréty dnes zdají být souvislou sérií, která zachycuje téměř celé období jeho kariéry, není důvod předpokládat, že byly pojaty jako série, nebo že při jejich tvorbě existoval společný motiv.
Umělcovy rané obrazové, ryté a ručně kreslené autoportréty z doby Leydenu jsou často podobným zkoumáním charakteru a cvičení při zobrazování nálad a dopadu světla, ale přesto vyvolávají zájem o introspekci a sebeprojekci.
Van Rijn se musel proslavit svými autoportréty na začátku své vlastní kariéry, protože v době, kdy založil své studio v Amsterdamu, je zjevně psal pro prodej klientům, určitě v reakci na poptávku. Jeho vydání autoportrétů k prodeji se v následujících letech výrazně rozšířilo, ale po 40. letech 16. století rychle klesalo. Návštěva výtvarného ateliéru byla již mezi milovníky umění oblíbenou zábavou a ve 30. letech 16. století Rembrandt maloval nejen sám sebe, ale jeho studenti malovali i jeho portréty k prodeji.
Jaké je tajemství Rembrandtových obrazů
Na rozdíl od svých současníků obdařil Rembrandt své rytiny malířskou kvalitou dosaženou sugestivním zpracováním světla a tmy.
Jeho styl brzy nabral průkopnický směr s využitím světla, které nechalo velké plochy jeho obrazů skryté ve stínu.
Díky jeho interpretaci se světlo rychle ztlumilo, když se rozšířilo po obraze, a vytvořilo skvrny jasu a kapsy hluboké tmy. V jednom příkladu autoportrétu, namalovaného, když bylo Rembrandtovi čtyřiapadesát let, umělec nemilosrdně zobrazoval známky stárnutí na vlastní tváři, maloval ve vysokém reliéfu, aby zprostředkoval zamračené čelo, těžké tašky pod očima a dvojitá brada.
Ale zpravidla ve všech jeho autoportrétech byly vysledovány některé vzorce. Existuje mnoho autoportrétů, kde může divák vidět Rembrandta oblečeného v módních šatech.
Oblékání nebylo pro nizozemské umělce neobvyklé, ale v díle van Rijna byly oblečení luxusnější než obvykle. Historici módy při pohledu na některé obrazy spojují rysy jeho šatníku s oděvem ze 16. století, který se obvykle nosil v Itálii a Německu.
Rembrandtovy pózy jsou inspirovány několika dalšími díly, včetně portrétu Raphaela Baldassare Castiglione (nyní v Louvru), Albrechta Durera a dalších.
Podle některých moderních historiků a odborníků Rembrandt často napodoboval umělce ze 16. století, jako byli Tizian a Durer, kteří malovali velmi jemně a elegantně.
Na rozdíl od mnoha mladých umělců podepsal Rembrandt své autoportréty pouze svým vlastním jménem a tak velké, že ho divák nepřehlédne. Viděl, jak umělci jako Raphael, Titian, Michelangelo podepsali svá díla jmény, a tak se také rozhodl použít tuto metodu pro své autoportréty a nejen to.
Nový světový rekord
Ale zpět k portrétu, který vytvořil nový světový rekord.
Jeden z mála soukromých autoportrétů Rembrandta van Rijna byl vydražen minulý měsíc v Sotheby's. Obraz z roku 1632, vytvořený, když bylo Rembrandtovi pouhých dvacet šest let, byl odhadován na patnáct až dvacet milionů dolarů.
Obraz, který zobrazuje umělce v nařaseném límci a černém klobouku, mohl být koncipován jako jakási „vizitka“.
Další zajímavou myšlenkou je, že ji vytvořil, aby zapůsobil na příbuzné své budoucí manželky Saskie van Uijlenburg, múzy, která se později objevila v několika slavných umělcových dílech. Někteří vědci se domnívají, že Rembrandtův oděv, který naznačuje, že má stejné postavení jako jeho klienti, měl signalizovat rozkvět buržoazní rodiny Van Uylenburgů. Je pozoruhodné, že plátno bylo namalováno v dostatečně malém měřítku, aby jej bylo možné poslat po celé zemi do města, ve kterém v té době žila.
Když Rembrandt dokončil malování, ocitl se uprostřed marnotratného umělce v Amsterdamu. Sothebyho spolupředseda Old Master Paintings, George Gordon, říká, že malá kompozice byla provedena narychlo, protože podpis byl přidán na plátno, zatímco barva byla ještě mokrá. (Podobný obraz jeho podpisu, který Rembrandt používal jen krátkou dobu, lze vidět v lekci anatomie Dr. Nicolaese Tulipa).
Práce má fascinující historii trhu. Naposledy se tento autoportrét objevil v aukci v roce 1970, kdy byl zakoupen z anonymní sbírky pařížského sběratele J. O. Legenguka za pouhých šest set padesát liber šterlinků v době, kdy ještě nebyla prokázána jeho pravost. Tentokrát jej prodal sběratel, který obraz koupil v roce 2005 od nizozemského prodejce Noortman Master Paintings.
Šest sběratelů za to bojovalo. Konečné náklady na obraz byly dvakrát vyšší než předchozí rekord z roku 2003 (téměř sedm milionů liber šterlinků). V důsledku toho byl Rembrandtův autoportrét prodán v aukci v Londýně za téměř devatenáct milionů dolarů.
Jak se ukázalo, Rembrandt se proslavil nejen autoportréty, ale také svými realistickými a emocionálními obrazykteré jsou stále kritizovány a diskutovány znalci umění po celém světě. Kromě van Rijna však hovoří o dalších vynikajících malířích, jejichž jména se také zapsala do historie.
Jaké sošky se prodávají za cenu bytu nebo Kolik stojí sovětský porcelán na zahraničních aukcích
Lásku k porcelánu zdědili sovětští obyvatelé „dědictvím“po módě starého režimu. Mladý sovětský stát dostatečně rychle přenesl tuto zálibu na kolejiště komunistické propagandy a zahájil výrobu porcelánových figurek na nová témata. Nyní, o sto let později, se sovětští kolektivní zemědělci, sportovci, hrdinové ruských pohádek a tanečníci v oblecích republik Unie stávají vzácností, takže jednotlivé kopie mohou být velmi drahé
Jaké částky jsou rozprostřeny v aukcích za věci nalezené na „Titanicu“
Zprávy o vraku britského transatlantického parníku Titanic v roce 1912 se rozšířily po celém světě. Rezonance kolem této vložky pokračuje dodnes. Tisíce novinových titulků, senzační stejnojmenný film, vytvoření dvojčete vložky. A o věci nalezené na dně oceánu je velká poptávka a dávají se do aukcí za desítky a stovky tisíc dolarů
Jaké je tajemství jednoho z nejtajemnějších obrazů Remediose Vara, který vytvořil světový rekord v aukci
„Harmony“je jedním z nejzáhadnějších a nejzáhadnějších děl, které vytvořil Remedios Varo. Toto umělecké dílo je tak kontroverzní, že se mnoho odborníků stále pokouší rozluštit jeho tajemství. A není divu, že obraz vydaný do aukce byl prodán za více než šest milionů dolarů, čímž vytvořil nový světový rekord
Obrazy ruských umělců 20. století, prodávané na světových aukcích za miliony
Téměř všechny umělecké divy první poloviny 20. století, které byly původem z Ruska, si vybraly Paříž jako své útočiště pro život a tvorbu. Někteří z nich malovali své obrázky doslova na jídlo, jiní - z přemíry energie se našli i tací, kteří neúnavně pracovali na utopení bolesti, která trápila tělo i duši. Ale všechny tyto ženy zanechaly nesmazatelnou stopu v historii malby nejen svým uměleckým dědictvím, ale také peripetiemi osudu
Jaké je tajemství hlavních krás světových dějin: byly války skutečně rozpoutány jejich lehkou rukou?
Mezi muži je odedávna zvykem bojovat o srdce krásy, i když by bylo správnější tvrdit, že muži mezi sebou vždy bojovali o své postavení ve společnosti a právo vlastnit určité zboží. A ženy byly častěji součástí těchto výsad. Ať už má jakoukoli romantickou formu, podstata zůstává velmi prozaická. Pokud by do takové rivality vstoupili muži s mocí, armádou a nevýslovnými poklady, pak by se rivalita mohla vyvinout ve skutečnou válku. Vyloučit však nemůžete