Obraz umělé inteligence prodán poprvé v aukci

Video: Obraz umělé inteligence prodán poprvé v aukci

Video: How Long Does A Pencil Last? - YouTube 2024, Duben

Při poslední aukci aukční síně Christieʼ bylo rozhodnuto zahrnout do seznamu partií obraz s názvem „Portrét Edmonda de Belamy“. Jeho zvláštnost spočívá v tom, že nebyl vytvořen velkým umělcem, ale je výtvorem umělé inteligence.

Zpočátku odhadci stanovili za tuto šarži relativně nízkou cenu, pouhých 7–10 tisíc dolarů. Účastníci aukce však projevili o tuto partii zvláštní zájem a v důsledku toho byl obraz vytvořený v roce 2018 prodán za cenu 432 tisíc dolarů, ukazuje se, že cena během aukce vzrostla z původní hodnoty 45krát. Nikdo nečekal, že během aukce dosáhne této částky.

Obraz, který je vytvořen umělou inteligencí, nelze zaměňovat s díly umělců. Pokud mistři malby obvykle dávají na svá díla do rohu své vlastní autogramy, pak umělá inteligence označuje algoritmus, který byl použit k vytvoření obrázku. Vývojáři systému umělé inteligence obrazu tvrdí, že první kus je součástí série portrétů rodiny Belamy, která je smyšlená. Celkem tato originální série obsahuje jedenáct portrétů a všechny jsou to portréty lidí vynalezených samotnou umělou inteligencí.

Stojí za zmínku, že již hotové dílo umělé inteligence čelilo oponentům z řad umělců. Věří, že takové obrazy, které nelze nazvat uměleckými díly, by neměly být vydávány do aukce. Navzdory tomu byl los stále zařazen do obchodního programu a navíc byl prodán za spoustu peněz. Obraz je tisk na plátno. Velikost obrazu je relativně malá a je pouze 70x70 centimetrů.

Specialisté z týmu zvaného Obivid pracovali na vývoji umělé inteligence schopné malování. Tento tým zahrnuje programátory Gauthier Werner, Pierre Fotrel a Hugo Caselles-Dupre. Než algoritmus vytvořil první obraz, zkontroloval a analyzoval více než 15 tisíc obrazů vytvořených mistry malby v období od 14. do 20. století. Při psaní portrétů fungují dvě neuronové sítě současně. Jedna taková neuronová síť přichází s obrázkem, druhá kontroluje, aby se zabránilo vytvoření kopie stávajícího uměleckého díla.