Video: Obraz umělé inteligence prodán poprvé v aukci
Při poslední aukci aukční síně Christieʼ bylo rozhodnuto zahrnout do seznamu partií obraz s názvem „Portrét Edmonda de Belamy“. Jeho zvláštnost spočívá v tom, že nebyl vytvořen velkým umělcem, ale je výtvorem umělé inteligence.
Zpočátku odhadci stanovili za tuto šarži relativně nízkou cenu, pouhých 7–10 tisíc dolarů. Účastníci aukce však projevili o tuto partii zvláštní zájem a v důsledku toho byl obraz vytvořený v roce 2018 prodán za cenu 432 tisíc dolarů, ukazuje se, že cena během aukce vzrostla z původní hodnoty 45krát. Nikdo nečekal, že během aukce dosáhne této částky.
Obraz, který je vytvořen umělou inteligencí, nelze zaměňovat s díly umělců. Pokud mistři malby obvykle dávají na svá díla do rohu své vlastní autogramy, pak umělá inteligence označuje algoritmus, který byl použit k vytvoření obrázku. Vývojáři systému umělé inteligence obrazu tvrdí, že první kus je součástí série portrétů rodiny Belamy, která je smyšlená. Celkem tato originální série obsahuje jedenáct portrétů a všechny jsou to portréty lidí vynalezených samotnou umělou inteligencí.
Stojí za zmínku, že již hotové dílo umělé inteligence čelilo oponentům z řad umělců. Věří, že takové obrazy, které nelze nazvat uměleckými díly, by neměly být vydávány do aukce. Navzdory tomu byl los stále zařazen do obchodního programu a navíc byl prodán za spoustu peněz. Obraz je tisk na plátno. Velikost obrazu je relativně malá a je pouze 70x70 centimetrů.
Specialisté z týmu zvaného Obivid pracovali na vývoji umělé inteligence schopné malování. Tento tým zahrnuje programátory Gauthier Werner, Pierre Fotrel a Hugo Caselles-Dupre. Než algoritmus vytvořil první obraz, zkontroloval a analyzoval více než 15 tisíc obrazů vytvořených mistry malby v období od 14. do 20. století. Při psaní portrétů fungují dvě neuronové sítě současně. Jedna taková neuronová síť přichází s obrázkem, druhá kontroluje, aby se zabránilo vytvoření kopie stávajícího uměleckého díla.
Největší obraz na světě byl prodán v aukci
Největší plátno na světě „The Journey of Humanity“od britského umělce Sashy Jafriho bylo vydraženo v Dubaji za 62 milionů dolarů (přes 4,5 miliardy rublů)
Christie's poprvé prodala digitální obraz
Aukční dům Christie's prodal digitální obraz „Everydays: The First 5000 Days“od umělce Mike Winkelmann (Beeple) za rekordních 69,35 milionu dolarů. Informace o tom se objevily na webových stránkách aukčního domu
Obraz v technice hůlkového obrazu věnovaný běloruským protestům prodán v aukci za 3 miliony
Obraz „Bělorusko“od novosibirského umělce, ideologa „Monstrations“Artyoma Loskutova „Běloruska“, vyrobený technikou „paličkového obrazu“a představující bílé plátno s krvavě červenými pruhy, šel pod kladivo za 3 miliony rublů na anonymní kupující
V Hermitage se uskuteční výstava o roli umělé inteligence v umění
6. června proběhne v generálním štábu Ermitáže vernisáž výstavy s názvem Umělá inteligence a dialog kultur. Na organizaci této akce se podílí Ruský fond přímých investic. Je třeba poznamenat, že den zahájení této výstavy se shoduje s prvním dnem Mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradě
Umělé „Mir“- největší umělé souostroví na planetě (Dubaj)
Bůh stvořil Zemi sedm dní, ale dubajskému emirovi trvalo pět let, než vybudoval umělé souostroví „Svět“. Sheikh Mohammed přišel s myšlenkou vybudovat 300 malých ostrovů, které mají obecný tvar a připomínají kontinenty naší planety. Mir se nachází 4 km od pobřeží Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Projekt vyžadoval 321 milionů metrů krychlových písku a 31 milionů tun horniny, většina materiálů byla těžena z Perského zálivu