Obsah:
- 1. Norman Rockwell
- 2. Edward Hopper
- 3. Georgia O'Keeffe
- 4. Mark Rothko
- 5. Andy Warhol
- 6. Barnett Newman
- 7. Mark Rothko
- 8. Edward Hopper
- 9. Roy Lichtenstein
- 10. Jean-Michel Basquiat
- 11. Andy Warhol
Video: 11 z nejdražších amerických uměleckých děl prodaných v aukci za posledních 10 let
První dekáda XXI. Století se ukázala být pro umělecký průmysl příznivá: nejdražší obraz na světě byl prodán v aukci za pohádkovou částku, stále rostoucí zájem o umění domorodých národů a menšin také protože trvalý vliv sociálních sítí na estetickou perspektivu odvedl svou práci a hrál jednu z hlavních rolí. Americké umění nebylo výjimkou a některá z nejcennějších mistrovských děl ze Spojených států přešla z ruky do ruky a vytvořila v aukcích nové světové rekordy.
Ve dvacátém století došlo v americkém umění k výbuchu kreativity a inovací, což se odráží v jedenácti zde uvedených mistrovských dílech. Zatímco některé z nich byly umístěny v odděleních současného umění velkých aukčních domů, každá přispěla k pověsti a úspěchu amerického umění obecně.
1. Norman Rockwell
Scéna šatny Normana Rockwella, původně vytvořená jako obálka pro Saturday Evening Post, se brzy stala kultovní ikonou. V polovině 20. století pomohly Normanovy plodné ilustrace utvářet národní identitu a jako jeden z nejstarších a nejmilovanějších baseballových týmů Major League byl Boston Red Sox spolehlivým způsobem, jak se dotknout srdcí i těch nejtěžších Američanů.
Tento obraz zobrazující rozpoznatelné hráče baseballu a publikovaný během důchodu baseballové legendy Teda Williamse je stále aktuální i dnes a je považován za nadčasový obraz. Obraz zobrazuje nováčka vyvolávajícího protichůdné emoce, protože příslušenství Red Sox představuje pocit vítězství a slávy, zatímco nešikovný nováček si nemůže pomoci, ale způsobit pocity úzkosti a dokonce i rozpaky. Hluboká emocionální reakce generovaná zdánlivě jednoduchým obrazem je bezpochyby důvodem, proč byl tento obraz v roce 2014 vydražen za závratných 22 milionů dolarů.
2. Edward Hopper
Edward Hopper, jeden z nejvýznamnějších a nejvlivnějších umělců dvacátého století, se od svých současníků odlišoval zachycováním scén každodenního amerického života s emocionální, ale do očí bijící poctivostí. To je ztělesněno v The East Wind Over Weehawken.
Navzdory nedostatku dramatu nebo zjevné krásy je obraz nabitý napětím a emocemi, zejména v důsledku znamení „Na prodej“, které může znamenat pohyb vpřed a postup, ale stejně tak zahrnuje potíže a boj, což způsobuje nejednoznačné pocity. V roce 2013 bylo toto dílo prodáno v Christie's za čtyřicet jedna milionů dolarů.
3. Georgia O'Keeffe
Georgia O'Keeffe, která neustále čerpá inspiraci ze světa rostlin, vzala americkou přírodu ve zcela novém měřítku. Místo rozsáhlých krajin a širokých výhledů si jako námět svých obrazů zvolila malé pupeny nebo jednotlivé listy v naději, že i zaneprázdnění Newyorčané dostanou příležitost ocenit krásu přírodního světa.
Jedna květina, která je součástí mnoha O'Keeffeových obrazů, je Jimsonův plevel (obyčejná droga), jedovatá rostlina, kterou objevila poblíž svého domova v Novém Mexiku. Její detailní obrazy, zobrazující jemnou, ale jedovatou květinu, přeměňují nebezpečné na krásu a zmrazují pomíjivé, takže jsou nesmrtelné.
Navzdory intimnímu podtextu, který byl často připisován jejím květinovým obrazům, O'Keeffe trvala na tom, že jsou poctou kráse přírody a že takové interpretace jsou výsledkem vlastních projekcí kritiky, nikoli jejích záměrů. “Objevila se v roce 2014 v Sotheby's překvapení a vzrušení veřejnosti právě ve chvíli, kdy byl prodán za téměř pětačtyřicet milionů dolarů, což z něj činilo nejdražší dílo umělkyně.
4. Mark Rothko
Ačkoli to na první pohled vypadá tak jednoduše, že každý, kdo má štětec a plátno, dokáže namalovat č. 10 - jeden z nejslavnějších obrazů Marka Rothka. Ve skutečnosti tato práce představuje umělcovu dovednost jak v nástrojích, tak v technice. Oleje jako by zářily nadpřirozenou září, která dává malbě energii a pohyb. Paleta barev evokuje přímé asociace s teplem, ohněm a vášní a oblasti, kde se žlutá setkává s oranžovou a červená přechází do černé, jsou prodchnuty obsedantním pocitem neznáma.
Kdo ví, co motivovalo jednoho z anonymních uchazečů v Christie's, který se bez lítosti rozdělil s působivou částkou osmdesát dva milionů dolarů, když získal „č. 10“do své vlastní sbírky.
5. Andy Warhol
Poté, co ztvárnil Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor a Marlon Brando, bylo téměř nevyhnutelné, aby se popový umělec obrátil na krále rocku, aby dokončil svůj panteon amerických ikon. Warholova fascinace populární kulturou učinila Elvise Presleyho ideálním námětem pro jeden z jeho charakteristických sítotisků. Překrývající se monochromatické obrazy podobné filmu a představa stříbrného plátna odrážejícího se v leštěném pozadí vezmou diváka do světa Hollywoodu 50. let a zažijí nezapomenutelný zážitek. Tento vzhled je tak silný, že byl v Christie's koupen v roce 2014 za neuvěřitelných 82 milionů dolarů.
6. Barnett Newman
V letech 1958 až 1966 vytvořil Barnett Newman (Newman) sérii černých pigmentů na otevřených plátnech. Jejich jednoduchost a symbolická souhra mezi světlem a tmou ztělesňují pocit vážnosti a nesmírnosti, který umělcova ztráta jeho bratra způsobila. Newman přenesl svůj smutek a zaujetí smrtelností do uměleckých děl, která jsou drsná a napjatá, přesto sofistikovaná a harmonická zároveň.
Odkaz na oheň v názvu zve diváka, aby viděl pohyb a vášeň i v lineární paletě blesků a monochromatiky. Dílo určitě zapálilo oheň v srdci jednoho anonymního zájemce, který koupil Black Fire I od Christie's v roce 2014 za 84 milionů dolarů.
7. Mark Rothko
„Oranžová, červená, žlutá“- barvy jako obraz Marka Rothka přitahují oko a emoce z mnoha stejných důvodů jako č. 10. Jeho teplá barevná paleta vyzařuje světlo z oleje a okrajových oblastí, v nichž se stín stává různé, vyžadují zvláštní rozjímání. Na rozdíl od č. 10 však tento kousek vyzařuje vitalitu a nenese žádný náznak temnoty, která jako by znamenala konec.
Nesčetné množství lehkých tahů vytváří nejrůznější textury, od téměř průhledné po bohatou opalescenci, což dává obrazu nápadný pocit hloubky. V kombinaci s obrovským rozpětím plátna, které je téměř 8 stop vysoké, to vytváří efekt obklopení diváka intimní stezkou tepla. Proto bylo toto dílo Rothka v roce 2012 vydraženo v Christie's za téměř osmdesát sedm milionů dolarů.
8. Edward Hopper
Chop Suei je často považován za nejdokonalejší obraz Edwarda Hoppera díky tomu, že oslovuje všechny smysly a zve diváka k vytvoření příběhu v jejich mysli. Stejně jako východní vítr nad Weehawken se Chop Suei zaměřuje na poklidnější okamžiky amerického života a představuje každodenní scénu s širokými tahy štětce a tlumenými tóny.
Místo fotografického realismu, o který usilovala řada jeho vrstevníků, tento styl evokuje účinek vzpomínky nebo snu. Okouzlující a tajemná scéna vytvořila rekord pro Hopperovo nejdražší dílo, když se v roce 2018 prodal v Christie's za necelých devadesát dva milionů dolarů.
9. Roy Lichtenstein
Dlouho předtím, než byla v roce 2015 prodána v Christie's za devadesát pět milionů dolarů, se sestra Roy Lichtenstein stala ikonickým dílem amerického umění, které ztělesňuje výzvu pop artu vůči tradičnímu výtvarnému umění. Pop -art, který si vzal příklad z moderních reklamních kampaní, komiksů a komercializace, dal svému publiku nový objektiv, pomocí kterého bylo možné interpretovat svět kolem nich a poselství, která obdrželi.
Sesterská práce si zachovává pocit hloubky a energie generované obrovským polem ručně vzorovaných (spíše než strojových) teček, které tvoří ženský obličej, rukávy a pozadí. V kombinaci s výraznými liniemi a barvami, které tvoří zbytek obrazu, visí obraz někde mezi parodií, upřímností a ironií.
10. Jean-Michel Basquiat
Poté, co Jean-Michel Basquiat obdržel kopii Grey's Anatomy a zotavoval se z autonehody, začal se zajímat o lidské tělo, o čemž svědčí obrazy, které vytvořil jako dospělý. Lebka je jedním z nejznámějších obrazů, které se pravidelně objevují v jeho díle, symbol, který staví most mezi životem a smrtí.
Příkladem je jeho dílo „Bez názvu“, ve kterém jasné barvy a drsné, chaotické tahy kontrastují s potopenou, tlumenou lebkou. Obraz kombinuje vědecký základ s městským stylem a ztělesňuje Basquiatův nový přístup k umění. Ukázalo se to na výstavě Basquiat, která byla nejmenována jako jediný vystavený kus, a na Sotheby's, kde byl obraz v roce 2017 prodán za sto deset milionů dolarů.
11. Andy Warhol
Stejně jako Triple Elvis, i Silver Car Crash Andyho Warhola využívá kombinaci sítotisku a stříbrné barvy, ale efekt je úplně jiný. Silver Crash zdůrazňuje, že zatímco auto může být esencí svobody, průmyslu a amerického snu, má také schopnost způsobit smrt, zničení a katastrofu.
Lákavě příšerné zobrazení ztroskotaného auta, které se opakovalo znovu a znovu, a strašidelně prázdné plátno vedle něj, upoutalo pozornost tří mimořádně slavných sběratelů umění: Gian Enzo Sperone, Charles Saatchi a Thomas Amman. Anonymní aukční dražitel Sotheby's koupil obraz v roce 2013 za sto pět milionů dolarů, což byla dosud nejvyšší cena, kterou kdy Warhol zaplatil.
Pokračování v tématu - 10 nádherných krajinomalby, které nabijí diváka tou nejskutečnější „vznešenou energií“a dodají moři všech druhů emocí.
11 nejdražších čínských uměleckých děl prodaných v aukci za posledních 10 let
Největší aukce dlouhodobě dominují evropská mistrovská díla - od obrazů starých mistrů až po pop art. Za poslední desetiletí však došlo ve světě k významnému posunu: umělecká díla z jiných kultur se objevují stále častěji, s velkou poptávkou. Jedním z největších skoků na trhu bylo čínské umění, které v aukční ceně překonalo i některé evropské umění
10 nejdražších uměleckých děl prodaných v aukcích v roce 2015
Sezóna velkých prodejů již skončila, ale aukční domy Sotheby’s a Christie’s sečtou až na začátku roku 2016. Přesto i dnes můžeme hovořit o uměleckých dílech, která byla v uplynulém roce nejdražší
10 nejdražších soch prodaných v aukci
Růst cen za umělecké předměty neobcházel sochařství, a to přesto, že poměrně dlouho tento trend cen výrazně zaostával za malbou. Dané hodnocení není oficiální a nenárokuje si zvláštní status. Nezáleží zde na materiálu, ze kterého byla socha vyrobena, ani na jejím věku, ani na čase a místě prodeje. Všechny tyto sochy spojují působivé částky, které za ně sběratelé zaplatili
8 nejdražších starožitností prodaných v aukci
Někteří považují starožitnosti za pouhé nádobí a nábytek. Pro ostatní jsou vzácné věci k nezaplacení. Ale v aukci má všechno hodnotu. Tato recenze obsahuje nejdražší starožitnosti, které šly pod kladivo
18 nejdražších fotografií sovětských autorů prodaných v londýnské Sotheby's
Obrázky sovětských fotografů jsou oblíbené zejména na zahraničních aukcích. Shromáždili jsme pro naše čtenáře nejdražší fotografie prodávané v různých časech na aukci London Sotheby's