Obsah:
- Ležící akt od Amedea Modiglianiho
- Polohovací muž, Alberto Giacometti
- Alžírské ženy (verze O), Pablo Picasso
- „Sestra“od Roye Lichtensteina
- Ne. 10, Mark Rothko
- Untitled (New York) Cy Twombly
- Cabaret Singer, Pablo Picasso
- „Busta ženy (žena v síťce na vlasy“) od Pabla Picassa
- Sociální správce spí u Luciana Freuda
- „Allee Aliscamps“, Vincent Van Gogh
Video: 10 nejdražších uměleckých děl prodaných v aukcích v roce 2015
Sezóna velkých prodejů již skončila, ale aukční domy Sotheby’s a Christie’s sečtou až na začátku roku 2016. Přesto i dnes můžeme mluvit o uměleckých dílech, která se v uplynulém roce ukázala jako nejdražší.
Ležící akt od Amedea Modiglianiho
$170 405 000 Na aukci Umělcovy múzy v Christie’s shromáždili kurátoři díla umělců od konce 19. století do počátku 21. století, na nichž jsou vyobrazeny ženy, které je inspirovaly. Rekordmanem byl obraz Itala Amedea Modiglianiho. Nabídky na obraz trvaly jen devět minut, dílo získal sběratel z Číny. Zaplatil 170,4 milionu dolarů, čímž se obraz stal druhým nejdražším dílem na světě, které bylo prodáno ve veřejné aukci.
Polohovací muž, Alberto Giacometti
$141 285 000
Ital Alberto Giacometti je známý tím, že experimentuje s formou: aby dosáhl dramatu ze svých sochařských portrétů, vytvořil lidské postavy extrémně tenké a protáhlé. „Polohovací muž“, vytvořený v roce 1947, je popraven v podpisovém stylu Giacomettiho. Poté, co byl prodán 11. května v Christie's v New Yorku, je to nejdražší socha na světě. Předchozí rekord držel také Giacometti a jeho Walking Man, který byl v roce 2010 prodán v Sotheby’s za více než 104 milionů dolarů.
Alžírské ženy (verze O), Pablo Picasso
$179 365 000
Alžírské ženy Pabla Picassa (verze O) na aukci Look Forward To The Past, kterou Christie’s uspořádala v New Yorku 11. května, vytvořily nový světový rekord. Se skóre více než 179 milionů dolarů obraz překonal předchozí rekord, který v roce 2013 vytvořily Tři náčrty Francise Bacona pro Luciena Freuda. Napsána v roce 1955, verze O je nejnovější a nejslavnější ze série alžírských žen. Do aukce byl uveden podruhé.
„Sestra“od Roye Lichtensteina
$95 365 000
„Nurse“Američan Roy Lichtenstein, vystavený 9. listopadu v New Yorku na aukci The Artist's Muse v Christie’s, se stal nejdražším kusem prodaným za poslední rok v segmentu „Poválečné umění“. Lichtenštejnsko se dostalo ke stylu pop art v 60. letech 20. století poté, co experimentovalo s kubismem a abstraktním expresionismem. Sestra, popravená v umělcově rozpoznatelném komiksově inspirovaném stylu, byla napsána v roce 1964, během nejplodnějšího Lichtenštejnska.
Ne. 10, Mark Rothko
$81 925 000
Plátno č. 10 jeden ze zakladatelů abstraktního expresionismu, Mark Rothko, maloval v roce 1958 - v době, kdy dovedl svůj malířský styl téměř k dokonalosti. Dvoubarevná malba se dostala pod kladivo za 81,9 milionu dolarů, což nepřekročilo umělcův rekord 86,9 milionu dolarů, který v roce 2012 stanovilo plátno „Oranžová, červená, žlutá“.
Untitled (New York) Cy Twombly
$70 530 000
Obraz namaloval americký abstraktní malíř a sochař Sai Twombly v roce 1968 a je součástí jeho slavné série tabule. K vytvoření toho umělec použil běžnou křídu. Obraz byl prodán na aukci Sotheby’s 11. listopadu v New Yorku a stal se nejdražším dílem večera a zároveň vytvořil cenový rekord za díla umělce.
Cabaret Singer, Pablo Picasso
$67 450 000 „Cabaret Singer“je portrét nahé ženy, namalovaný v roce 1901 devatenáctiletým Picassem a patřící do umělcova „modrého období“. Kus byl prodán 5. listopadu na aukci Sotheby's v New Yorku s mírným převýšením ceny 60 milionů dolarů, kterou aukční dům plánoval záchranu na plátno.
„Busta ženy (žena v síťce na vlasy“) od Pabla Picassa
$67 365 000
Tento kubistický portrét ženy namaloval Picasso v roce 1938 - tehdy právě začínal umělcův vztah s fotografkou Dora Maar. Busta ženy (Žena v síťce na vlasy) je jedním z nejslavnějších Picassových portrétů Maara. Dům Christie, který dal obraz do aukce 11. května v New Yorku, doufal, že ho prodá nejméně za 55 milionů dolarů - a získal dalších více než 10 milionů.
Sociální správce spí u Luciana Freuda
$56 165 000 Obraz „Společenský správce spí“od Luciana Freuda 13. května v Christie's v New Yorku se dostal pod kladivo s mírným přebytkem horního odhadu (30–50 milionů dolarů). Obraz, který je jedním ze série čtyř portrétů Sue Tilly, vytvořil cenový rekord umělcových děl.
„Allee Aliscamps“, Vincent Van Gogh
$66 330 000
Vincent Van Gogh namaloval krajinu „Allee Aliscamps“v roce 1888 - právě v době, kdy se umělec přestěhoval do Arles. V jeho paletě se objevily jasné barvy a jeho hlavní mistrovská díla se rodila zpod štětce. 5. května se na aukci Sotheby’s v New Yorku plátno objevilo v aukci poprvé po více než deseti letech.
Bude zajímavé, aby se o tom dozvěděl obdivovatel ruské malby slavné obrazy Michaila Vrubela, vytvořené krůček od šílenství.
11 z nejdražších amerických uměleckých děl prodaných v aukci za posledních 10 let
První dekáda XXI. Století se ukázala být pro umělecký průmysl příznivá: nejdražší obraz na světě byl prodán v aukci za pohádkovou částku, stále rostoucí zájem o umění domorodých národů a menšin také protože trvalý vliv sociálních sítí na estetickou perspektivu odvedl svou práci a hrál jednu z hlavních rolí. Americké umění nebylo výjimkou a některá z nejcennějších mistrovských děl ze Spojených států přešla z ruky do ruky a vytvořila nový svět
11 nejdražších čínských uměleckých děl prodaných v aukci za posledních 10 let
Největší aukce dlouhodobě dominují evropská mistrovská díla - od obrazů starých mistrů až po pop art. Za poslední desetiletí však došlo ve světě k významnému posunu: umělecká díla z jiných kultur se objevují stále častěji, s velkou poptávkou. Jedním z největších skoků na trhu bylo čínské umění, které v aukční ceně překonalo i některé evropské umění
10 nejdražších soch prodaných v aukci
Růst cen za umělecké předměty neobcházel sochařství, a to přesto, že poměrně dlouho tento trend cen výrazně zaostával za malbou. Dané hodnocení není oficiální a nenárokuje si zvláštní status. Nezáleží zde na materiálu, ze kterého byla socha vyrobena, ani na jejím věku, ani na čase a místě prodeje. Všechny tyto sochy spojují působivé částky, které za ně sběratelé zaplatili
8 nejdražších starožitností prodaných v aukci
Někteří považují starožitnosti za pouhé nádobí a nábytek. Pro ostatní jsou vzácné věci k nezaplacení. Ale v aukci má všechno hodnotu. Tato recenze obsahuje nejdražší starožitnosti, které šly pod kladivo
18 nejdražších fotografií sovětských autorů prodaných v londýnské Sotheby's
Obrázky sovětských fotografů jsou oblíbené zejména na zahraničních aukcích. Shromáždili jsme pro naše čtenáře nejdražší fotografie prodávané v různých časech na aukci London Sotheby's