Obsah:

10 nejdražších uměleckých děl prodaných v aukcích v roce 2015

Video: 10 nejdražších uměleckých děl prodaných v aukcích v roce 2015

Video: From Royal Mistress To Queen Consort | Camilla Parker-Bowles | Real Royalty - YouTube 2024, Smět
Nejdražší umělecká díla
Nejdražší umělecká díla

Sezóna velkých prodejů již skončila, ale aukční domy Sotheby’s a Christie’s sečtou až na začátku roku 2016. Přesto i dnes můžeme mluvit o uměleckých dílech, která se v uplynulém roce ukázala jako nejdražší.

Ležící akt od Amedea Modiglianiho

$170 405 000 Na aukci Umělcovy múzy v Christie’s shromáždili kurátoři díla umělců od konce 19. století do počátku 21. století, na nichž jsou vyobrazeny ženy, které je inspirovaly. Rekordmanem byl obraz Itala Amedea Modiglianiho. Nabídky na obraz trvaly jen devět minut, dílo získal sběratel z Číny. Zaplatil 170,4 milionu dolarů, čímž se obraz stal druhým nejdražším dílem na světě, které bylo prodáno ve veřejné aukci.

Polohovací muž, Alberto Giacometti

$141 285 000

Ital Alberto Giacometti je známý tím, že experimentuje s formou: aby dosáhl dramatu ze svých sochařských portrétů, vytvořil lidské postavy extrémně tenké a protáhlé. „Polohovací muž“, vytvořený v roce 1947, je popraven v podpisovém stylu Giacomettiho. Poté, co byl prodán 11. května v Christie's v New Yorku, je to nejdražší socha na světě. Předchozí rekord držel také Giacometti a jeho Walking Man, který byl v roce 2010 prodán v Sotheby’s za více než 104 milionů dolarů.

Alžírské ženy (verze O), Pablo Picasso

$179 365 000

Alžírské ženy Pabla Picassa (verze O) na aukci Look Forward To The Past, kterou Christie’s uspořádala v New Yorku 11. května, vytvořily nový světový rekord. Se skóre více než 179 milionů dolarů obraz překonal předchozí rekord, který v roce 2013 vytvořily Tři náčrty Francise Bacona pro Luciena Freuda. Napsána v roce 1955, verze O je nejnovější a nejslavnější ze série alžírských žen. Do aukce byl uveden podruhé.

„Sestra“od Roye Lichtensteina

$95 365 000

„Sestra“od Roye Lichtensteina
„Sestra“od Roye Lichtensteina

„Nurse“Američan Roy Lichtenstein, vystavený 9. listopadu v New Yorku na aukci The Artist's Muse v Christie’s, se stal nejdražším kusem prodaným za poslední rok v segmentu „Poválečné umění“. Lichtenštejnsko se dostalo ke stylu pop art v 60. letech 20. století poté, co experimentovalo s kubismem a abstraktním expresionismem. Sestra, popravená v umělcově rozpoznatelném komiksově inspirovaném stylu, byla napsána v roce 1964, během nejplodnějšího Lichtenštejnska.

Ne. 10, Mark Rothko

$81 925 000

Ne. 10, Mark Rothko
Ne. 10, Mark Rothko

Plátno č. 10 jeden ze zakladatelů abstraktního expresionismu, Mark Rothko, maloval v roce 1958 - v době, kdy dovedl svůj malířský styl téměř k dokonalosti. Dvoubarevná malba se dostala pod kladivo za 81,9 milionu dolarů, což nepřekročilo umělcův rekord 86,9 milionu dolarů, který v roce 2012 stanovilo plátno „Oranžová, červená, žlutá“.

Untitled (New York) Cy Twombly

$70 530 000

Obraz namaloval americký abstraktní malíř a sochař Sai Twombly v roce 1968 a je součástí jeho slavné série tabule. K vytvoření toho umělec použil běžnou křídu. Obraz byl prodán na aukci Sotheby’s 11. listopadu v New Yorku a stal se nejdražším dílem večera a zároveň vytvořil cenový rekord za díla umělce.

Cabaret Singer, Pablo Picasso

$67 450 000 „Cabaret Singer“je portrét nahé ženy, namalovaný v roce 1901 devatenáctiletým Picassem a patřící do umělcova „modrého období“. Kus byl prodán 5. listopadu na aukci Sotheby's v New Yorku s mírným převýšením ceny 60 milionů dolarů, kterou aukční dům plánoval záchranu na plátno.

„Busta ženy (žena v síťce na vlasy“) od Pabla Picassa

$67 365 000

Tento kubistický portrét ženy namaloval Picasso v roce 1938 - tehdy právě začínal umělcův vztah s fotografkou Dora Maar. Busta ženy (Žena v síťce na vlasy) je jedním z nejslavnějších Picassových portrétů Maara. Dům Christie, který dal obraz do aukce 11. května v New Yorku, doufal, že ho prodá nejméně za 55 milionů dolarů - a získal dalších více než 10 milionů.

Sociální správce spí u Luciana Freuda

$56 165 000 Obraz „Společenský správce spí“od Luciana Freuda 13. května v Christie's v New Yorku se dostal pod kladivo s mírným přebytkem horního odhadu (30–50 milionů dolarů). Obraz, který je jedním ze série čtyř portrétů Sue Tilly, vytvořil cenový rekord umělcových děl.

„Allee Aliscamps“, Vincent Van Gogh

$66 330 000

Vincent Van Gogh namaloval krajinu „Allee Aliscamps“v roce 1888 - právě v době, kdy se umělec přestěhoval do Arles. V jeho paletě se objevily jasné barvy a jeho hlavní mistrovská díla se rodila zpod štětce. 5. května se na aukci Sotheby’s v New Yorku plátno objevilo v aukci poprvé po více než deseti letech.

Bude zajímavé, aby se o tom dozvěděl obdivovatel ruské malby slavné obrazy Michaila Vrubela, vytvořené krůček od šílenství.