Video: Obraz, prodaný v aukci Sotheby's za 10 milionů, byl uznán jako falešný
Obraz, který byl považován za dílo slavného nizozemského umělce Franse Halse a byl v roce 2011 prodán v Sotheby's za 10,8 milionu dolarů, byl prohlášen za falešný. Aukční dům to plně uznal a odškodnil majitele obrazu, který jej podle BBC koupil před 9 lety.
S pomocí nejnovějších technických prostředků bylo spolehlivě prokázáno, že obraz nemohl být namalován v 17. století, protože byl vytvořen pomocí moderních materiálů. Toto odhalení nebylo ojedinělé: obrázek falešné Hals je jen součástí skandálu spojeného s údajným výskytem více než dvou desítek padělků v uměleckém prostoru.
Odborníci se domnívají, že mnoho obrazů, jejichž autoři byli považováni za staré mistry (jak je zvykem označovat vynikající umělce západní Evropy, kteří pracovali před začátkem 18. století), se může ukázat jako padělky. Velikost ztrát je katastrofální, protože existuje více než 25 obrazů v celkové hodnotě asi 246 milionů dolarů.
„Skandál století v oblasti umění“- tuto událost nazval světoznámý obchodník s uměním Bob Haboldt. Naposledy se něco takového stalo ve čtyřicátých letech minulého století, poté byla zpochybněna pravost obrazů, rukou nizozemského umělce Jana Vermeera.
Tentokrát se k podezření dostal obraz „Venuše“od německého renesančního malíře Lucase Cranacha (staršího) a italského malíře raného baroka Orazia Gentileschiho „David s hlavou Goliáše“.
V březnu 2016 úřady pro podezření z padělání zajistily přímo z výstavy ve Francii „Venuši“, která patřila lichtenštejnskému princi. Obraz se objevil na uměleckém trhu v roce 2012 a byl doslova příští rok prodán na aukci v londýnské galerii Colnaghi za šest milionů liber (7,8 milionu dolarů). Experti z Louvru v současné době pracují na určení jeho pravosti.
Americký sběratel a obchodník s uměním Mark Weiss, který koupil Hals, jakmile se dozvěděl, že „Portrét muže“je spojen se zabavenou „Venuší“Cranachovou, informoval Sotheby's a vyjádřil své pochybnosti. Experti aukčního domu tedy identifikovali falešný.
Největší obraz na světě byl prodán v aukci
Největší plátno na světě „The Journey of Humanity“od britského umělce Sashy Jafriho bylo vydraženo v Dubaji za 62 milionů dolarů (přes 4,5 miliardy rublů)
Obraz od Botticelliho koupil v aukci Rus za více než 92 milionů „zelených“
Obraz italského malíře Sandra Botticelliho „Portrét mladého muže s medailonem“byl prodán v Sotheby's v New Yorku za více než 92 milionů dolarů. Jak bylo uvedeno na webových stránkách aukčního domu, aukce se uskutečnila v New Yorku 28. ledna. Obraz byl prodán za 92 milionů 184 tisíc dolarů. Totožnost kupujícího není zveřejněna
Obraz od Fransa Halse, prodaný za 10,8 milionu dolarů, uznávaný jako falešný
Obraz, který byl považován za dílo slavného nizozemského umělce Franse Halse a byl v roce 2011 prodán v Sotheby's za 10,8 milionu dolarů, byl prohlášen za falešný. Aukční dům to plně uznal a odškodnil majitele obrazu, který jej podle BBC koupil před pěti lety
Banksyho obraz se sám zničil. Bezprostředně po prodeji za milion liber na aukci Sotheby's
5. října se konala aukce Sotheby’s, během níž proběhlo mnoho prodejů. Poslední šarží v prodeji byl obraz slavného pouličního umělce Banksyho, jehož skutečné jméno nikdo nezná. Rozhodli se prodat obraz s názvem „Dívka s míčem“
Nejdražší obraz na světě, který se dostal pod kladivo, se nazýval falešný
Jeden z obrazů Leonarda da Vinciho nemusí být vůbec jeho obrazem. O tomto skóre vypukla bouřlivá diskuse mezi odborníky a médii bezprostředně poté, co bylo dílo opět prodáno v aukci