Video: Obraz od Botticelliho koupil v aukci Rus za více než 92 milionů „zelených“
Obraz italského malíře Sandra Botticelliho „Portrét mladého muže s medailonem“byl prodán v Sotheby's v New Yorku za více než 92 milionů dolarů. Jak bylo uvedeno na webových stránkách aukčního domu, aukce se uskutečnila v New Yorku 28. ledna. Obraz byl prodán za 92 milionů 184 tisíc dolarů. Totožnost kupujícího nebyla zveřejněna.
Podle deníku Wall Street Journal plátno získal rusky mluvící sběratel během online aukce. Kupující z Asie také soutěžil o právo na koupi portrétu.
Aukční dům předběžně odhadl náklady na obraz na 80 milionů dolarů. Jak poznamenal Sotheby's, obraz se stal jedním z nejdražších portrétů na světě, které kdy byly vydány do aukce, a jedním z nejdražších obrazů Botticelliho, které kdy byly do aukce uvedeny. Naposledy byl „Portrét mladého muže s medailonem“uveden do aukce v roce 1982. Poté byl prodán za 1,3 milionu dolarů.
Boj o mistrovské dílo velkého italského umělce probíhal mezi účastníky aukce z Ruska a Asie, oba obchodovali po telefonu. Jméno „vítěze“Sotheby's nezveřejňuje, ale odborníci se domnívají, že to byl Rus, protože mu na aukci pomohl ředitel odboru práce se soukromými klienty aukční síně Lilia Sitnika, který obvykle dohlíží na naši krajané. Sama řekla Izvestiji, že Sotheby’s jejich jména nezveřejnila.
Někteří odborníci na podporu hypotézy „ruské stopy“připomínají, že anonymnímu Rusovi je připsáno získání Botticelliho obrazu „Madona a dítě s malým Janem Křtitelem“v roce 2013 za 10,4 milionu dolarů. Byl ve špatném stavu, ale patřil jednomu z Rockefellerů (někdy se jí říká „Madonna of Rockefeller“), což automaticky odstranilo všechny otázky o původu. V roce 2017 ruský miliardář Dmitrij Rybolovlev vydražil Zachránce světa Leonarda da Vinciho za rekordních 450,3 milionu dolarů. O jeho pravosti se stále vážně pochybuje. "Bylo to tak pečlivě restaurováno, že z originálu nezbylo téměř nic," ušklíbne se list Le Monde.
Dílo je v mnohem lepším stavu než „Spasitel světa“. „Portrét mladého muže s medailonem“byl ve sbírce amerického miliardáře Sheldona Solowa, který jej koupil v roce 1982 v Christie’s za pouhých 1,3 milionu dolarů - „směšné peníze“, tvrdí jeden z dražitelů. Solow, který minulý rok zemřel, měl v úmyslu použít výtěžek z prodeje obrazu na zřízení soukromého muzea v New Yorku pro svou sbírku.
"Nevím, jestli je to falešný, nebo ne, ale pokud je to falešný, pak je to prostě skvělé," řekl Erik Bulatov, znalec italské renesance.
Jak se ukradený obraz Klimta, který byl hledán více než 20 let, vrátil do muzea
Slavný obraz „Portrét ženy“od Gustava Klimta je opět vystaven v sálech galerie Ricci Oddi. Obraz se sem vrátil po dlouhé nepřítomnosti, po jeho únosu v roce 1997. A musím říci, že návrat obrazu nebyl snadný - plátno hledali více než 20 let a nenašli ho vůbec, protože se na policii nebo nadšence usmálo štěstí. Příběh návratu je jako fascinující detektivka s nečekaným koncem
Jak byly nalezeny staré knihy v hodnotě 4 milionů „zelených“, drze ukradené v Londýně před 3 lety
Zloději obvykle kradou cennosti, které lze snadno prodat na černém trhu - drahokamy, šperky, obrazy, zlato nebo peníze. Před třemi lety se v Londýně stala mimořádná událost: … knihy byly ukradeny ze skladu! Unikátní vzácná vydání, včetně děl Galileo Galilei, Isaac Newton a Dante Alighieri, jediné svého druhu. Samozřejmě ne z lásky k literatuře a vědě. Jak britská policie vyřešila tento složitý a složitý zločin a co je o něm známo?
Obraz, prodaný v aukci Sotheby's za 10 milionů, byl uznán jako falešný
Obraz, který byl považován za dílo slavného nizozemského umělce Franse Halse a byl v roce 2011 prodán v Sotheby's za 10,8 milionu dolarů, byl prohlášen za falešný. Aukční dům to plně uznal a uhradil majiteli obrazu, který jej koupil před 9 lety, uvádí BBC
Marlene Dietrich a Ernest Hemingway: více než přátelství, méně než láska
Hranice, za kterými končí přátelství mezi mužem a ženou a začíná něco víc, je velmi obtížné definovat. Zvláště pokud jde o kreativní jedince. Ernest Hemingway nazval svůj vztah s Marlene Dietrich „nesynchronizovanou vášní“: probudil city, když nebyla svobodná, a naopak. Jejich romantika trvala téměř 30 let - možná tak dlouho právě proto, že zůstala epistolární (nyní by řekli - virtuální). Ale v těchto dopisech bylo tolik vášně, že
Hockneyův obraz v hodnotě více než 37 milionů dolarů bude vrcholem březnové aukce v Christie's
Slavný aukční dům Christie's plánuje uspořádat aukci v Londýně na začátek března příštího roku a již pro ně bylo vybráno umělecké dílo, které se stane top losem. Je to obraz s názvem „Henry Geldzhaler a Christopher Scott“od Davida Hockneyho, britského umělce. Aukční dům o tomto rozhodnutí hovořil v tiskové zprávě ze dne 17. prosince 2018