Obsah:
- „Návrat otce rodiny z vesnického jarmarku.“(1868)
- Nedělní odpoledne
- „Návrat z města“. (1870)
- „Ptačí nepřátelé“. (1887)
- „Na okraji chleba.“(1890)
- „Inkaso nedoplatků“. (1868)
- „Rozchod“. (1872)
Video: Život Ruska v 19. století v živých obrazech zapomenutého umělce Alexeje Korzukhina, který je zbožňován na západních aukcích
název Alexey Ivanovič Korzukhin zřídka zmiňován mezi významnými umělci Ruska 19. století. To však neznamená, že je jeho tvůrčí odkaz v dějinách umění méně významný. Korzukhin je skvělý umělec, jeden z nejlepších ruských malířů žánru, jehož jméno bylo zapomenuto. Zatímco jeho obrazy jsou skutečnými dokumentárními důkazy o životě a životě ruského lidu v předminulém století.
Nadaného mladíka si všiml vedoucí hornického závodu S. F. Glinka a pomohl při vstupu do hornické školy. Alexej potřeboval získat alespoň nějaké vzdělání a povolání, aby mohl dále studovat malbu. A teprve v roce 1857 vstoupil Korzukhin na Akademii umění, kde ho učitelé okamžitě zaznamenali. A talentovaný mladý umělec brzy obdržel malou zlatou medaili za obraz „Opilý otec rodiny“.
Požadavky akademie na studenty byly vysoké a všechny úspěchy Korzukhina nebyly snadné, ale s pečlivou prací a pílí měl blízko k získání zlaté medaile a cestování do zahraničí, aby zlepšil své dovednosti. Bohužel, podle vůle osudu byl mezi těmi studenty v čele s Ivanem Kramskojem, který opustil akademii na protest proti uloženému tématu absolventské práce. Tato vzpoura byla nazývána „vzpourou 14.“. O několik let později se Alexej Korzukhin vrátil na akademii a získal titul akademika.
Alexey Ivanovich věnoval všechny své dovednosti a dovednosti žánru každodenního života a odrážel scény z každodenního života lidí. Ale na rozdíl od umělců, kteří psali v tomto žánru a odsoudili nefér existující řád, Korzukhin nebyl nakloněn vzpouře a rozhořčení - v jeho plátnech nevidíme obviňující patos putujících.
V roce 1865 získal Korzukhin titul umělce prvního stupně za obraz „Probuď se na vesnickém hřbitově“a v roce 1868 mu akademie udělila titul akademika za obraz „Návrat otce rodiny z r. Veletrh.
„Návrat otce rodiny z vesnického jarmarku.“(1868)
A tento obrázek je nasycen lyrikou a energickou náladou. Barevně zprostředkovává světlé stránky lidské duše, umělcovo upřímné sympatie k prostému lidu. Nenáročná zápletka obrázku vypovídá o tom, jak je otec rodiny za zvuku balalajky opilý s přáteli, vrací se z veletrhu domů, raduje se, tancuje a užívá si úspěšnou aukci.
Nedělní odpoledne
Veškerá malířova dovednost je jasně viditelná na plátně „Neděle“. Kompozice tohoto konkrétního obrazu je úžasná. Jeho středem je vroucí samovar, kolem kterého je svázán celý pozemek. Celá rodina je shromážděna a chystá se začít jíst. Mezitím se baví, tančí a hrají si.
Z tak živé a veselé zápletky je rodinné teplo, lahodná vůně oběda. Divák má touhu dostat se na tuto veselou louku sám, tančit, hrát si s harmonikářem a jen tak dýchat vzduch tohoto úžasného jarního dne.
„Návrat z města“. (1870)
Plátno obnovuje chudý rolnický život: temnou místnost ve staré vesnické chatě, s kouřově šedými zdmi a štěrbinovou podlahou, řídce zařízenou. Děj se vyvíjí kolem otce rodiny, který přišel z městského bazaru, kde nakupoval zboží pro domácnost a dárky pro svou domácnost.
Zde je nejstarší dospívající dcera se zájmem rozvinula modrou stuhu; Pro dceru ve věku pěti nebo šesti let přinesl její otec malé rožky navlečené na niti. A s potěšením připravila lem svých šatů na dárky. Na zaprášené podlaze leze v jedné košili malé dítě. Vlevo stará matka nalévá vodu do samovaru na čaj se sladkostmi, které jeho otec obvykle přináší z trhu. Toto plátno je plné optimismu, svědčí o tom, že i uprostřed těžkého, beznadějného života člověk nachází své malé radosti.
„Ptačí nepřátelé“. (1887)
V časných ranních hodinách tři rolníci naboso statečně kráčí po „honu“. Chytání ptáků na prodej jim dává dobrý příjem, takže chlapi přistupují k této činnosti zodpovědně. Naznačují to klece pro budoucí kořist a dlouhá tyč pro rybaření. Starší chlapec zjevně viděl hejno ptáků a táhl je sebou a ukazoval ostatním, kam by se měli pohybovat.
„Na okraji chleba.“(1890)
Z tohoto plátna sálá tragédie a pochmurná beznaděj. Rolnické děti, stojící u stolu, sdílejí kůrku chleba. Oči 3letého chlapce jsou plné prosby, která už snědla sousto a lačně hledí na příděl, který zbyl na později. A sestra k ní chléb opatrně přitlačí a neví, co má dělat. Dát teď chleba bratrovi znamená zůstat večer hladový: už není co jíst.
Nemocná matka, ležela na gauči a viděla v očích své dcery zmatek, žádá, aby si o ni nedělal starosti a nesnědl jejího drobečka, který zůstal na stole. Ale pětiletá dcera je už dost stará na to, aby pochopila, že to nejde, jinak se matka nikdy nevzpamatuje. V celém vzhledu malé dívky je hloupá otázka: „Co mám dělat?“A srdce diváka bolestivě sevře.
„Inkaso nedoplatků“. (1868)
Z tohoto plátna prosvítá tragédie a beznaděj. Sběratelé nedoplatků přišli do chudé rolnické rodiny. Hlavní výběrčí daní nechce poslouchat uplakané prosby ženy klečící a držící dítě v náručí. Zoufale žádá, aby je litoval, ne aby jim vzal krávu - jejich jediného živitele.
Nedaleko stojí majitel domu, bosý, oblečený v bílých kalhotách a ošuntělém kaftanu. Zmateně se škrábe na zátylku, protože nevěděl, jak dál žít. V pozadí stáli sousedé, údajně soucítili s nešťastníky, ale tiše se radovali v duši, že tentokrát potíže obejdou jejich dvůr.
„Rozchod“. (1872)
Malíř Alexej Korzukhin byl dlouhou dobu považován za sekundárního umělce, ale navzdory tomu jsou jeho plátna úspěšně vystavena v mnoha galeriích a muzeích v Rusku a jsou ve světové aukci velmi žádaná.
Slavný ruský umělec, současník A. Korzukhina, také psal o těžkém životě a životě obyčejných lidí, o jejich strádání, utrpení a malých radostech Vladimír Makovský.
Děti a milenci v obrazech „absolutního impresionisty“Irollyho, který byl veřejností zbožňován a kritiky se mu nelíbil
V dějinách umění má tento umělec velmi malé místo, a to navzdory skutečnosti, že ve své době byl velmi populární a žádaný. Jeho současníci nešetřili jen na zasloužené chvále, která mu byla adresována, ale ani na vysoce postavených titulech, které mnohým vůbec nevadí. Seznamte se s mistrem italské žánrové malby - Vincenzem Irollim. Je to „umělec slunce“, je „ohromující Irolly“, stejně jako „absolutní impresionista“. Proč se stalo, že zbožňovali do takové míry
Svět dětství 19. století v obrazech Gaetana Chieriziho, za které se dnes na aukcích platí pohádkové částky
Mnoho diváků se zajímá o každodenní malbu starých mistrů minulých století, kteří dokázali nejen spolehlivě zachytit život svého lidu do nejmenších detailů, ale také zastavit momenty v režimu freeze-frame. Se zvláštním strachem přistoupili někteří malíři k dětskému tématu, dojemně zobrazovali upřímné a spontánní děti v žánrových scénách. Mezi nimi je slavný Ital Gaetano Chierizi, který zaujímá zvláštní místo v dějinách umění 19. století
Ruská příroda v obrazech mistra krajinářských studií Alexeje Savčenka, kterému se v dnešní době říká Levitan
Při procházení rozlehlostí internetu často narazíte na díla současných umělců, kteří se zcela ponořili do ruského klasického realismu a čerpají odtud jak techniku, tak témata malířů minulé éry. To je zvláště patrné v krajinném žánru. Například mladý umělec Alexej Savchenko je často nazýván moderním Levitanem. Jeho obraz je klasicky ruský. A ne proto, že by to souznělo s díly význačného klasika, ale většinou kvůli tomu, že zápletky
Báječné středověké království v obrazech umělce z Ruska, jehož dílo ocenil sám papež
Kreativita současných umělců nepřestává ohromovat, těšit a někdy jednoduše srazí moderního diváka s představivostí a originalitou. Dnes seznámení s úžasnými díly umělce Sergeje Ivčenka, který ve svých výtvorech spojil starodávnou techniku malby ikon, styl fantazie, jistou ozvěnu surrealismu a jeho moderní světonázor
Nejroztomilejší vrní v obrazech umělce, který už 30 let kreslí jen kočky
Henrietta Ronner-Knip je belgická malířka zvířat narozená v Nizozemsku, která získala celosvětovou slávu a popularitu svými obrazy koček. Za svůj jedinečný umělecký talent byla Henrietta na mezinárodních výstavách oceněna řadou zlatých, stříbrných a bronzových cen. A nejčestnějším z nich byl stát - „Kříž řádu Leopolda II“, který prakticky nebyl udělován umělcům, a ještě více ženám