Obsah:

Život Ruska v 19. století v živých obrazech zapomenutého umělce Alexeje Korzukhina, který je zbožňován na západních aukcích

Video: Život Ruska v 19. století v živých obrazech zapomenutého umělce Alexeje Korzukhina, který je zbožňován na západních aukcích

Video: «Мамы больше не будет». Женщины ГУЛАГа // «Скажи Гордеевой» - YouTube 2024, Smět
„Návrat z města“. Fragment. / „Rolnické dívky v lese“. Fragment. Cena: 266,5 tisíce dolarů. Christie. (2011). Autor: A. I. Korzukhin

název Alexey Ivanovič Korzukhin zřídka zmiňován mezi významnými umělci Ruska 19. století. To však neznamená, že je jeho tvůrčí odkaz v dějinách umění méně významný. Korzukhin je skvělý umělec, jeden z nejlepších ruských malířů žánru, jehož jméno bylo zapomenuto. Zatímco jeho obrazy jsou skutečnými dokumentárními důkazy o životě a životě ruského lidu v předminulém století.

"Autoportrét". (1850). Autor: A. I. Korzukhin

Nadaného mladíka si všiml vedoucí hornického závodu S. F. Glinka a pomohl při vstupu do hornické školy. Alexej potřeboval získat alespoň nějaké vzdělání a povolání, aby mohl dále studovat malbu. A teprve v roce 1857 vstoupil Korzukhin na Akademii umění, kde ho učitelé okamžitě zaznamenali. A talentovaný mladý umělec brzy obdržel malou zlatou medaili za obraz „Opilý otec rodiny“.

„Opilý otec rodiny.“(1861). Autor: A. I. Korzukhin

Požadavky akademie na studenty byly vysoké a všechny úspěchy Korzukhina nebyly snadné, ale s pečlivou prací a pílí měl blízko k získání zlaté medaile a cestování do zahraničí, aby zlepšil své dovednosti. Bohužel, podle vůle osudu byl mezi těmi studenty v čele s Ivanem Kramskojem, který opustil akademii na protest proti uloženému tématu absolventské práce. Tato vzpoura byla nazývána „vzpourou 14.“. O několik let později se Alexej Korzukhin vrátil na akademii a získal titul akademika.

A. I. Korzukhin. Fotografie Heinrich Johann Denier

Alexey Ivanovich věnoval všechny své dovednosti a dovednosti žánru každodenního života a odrážel scény z každodenního života lidí. Ale na rozdíl od umělců, kteří psali v tomto žánru a odsoudili nefér existující řád, Korzukhin nebyl nakloněn vzpouře a rozhořčení - v jeho plátnech nevidíme obviňující patos putujících.

„Petržel se blíží!“(1888). Autor: A. I. Korzukhin
„Bachelorette Party“(1889). Autor: A. I. Korzukhin
„Před zpovědí.“(1877). Autor: A. I. Korzukhin
„Vzpomínková bohoslužba na vesnickém hřbitově.“Autor: A. I. Korzukhin

V roce 1865 získal Korzukhin titul umělce prvního stupně za obraz „Probuď se na vesnickém hřbitově“a v roce 1868 mu akademie udělila titul akademika za obraz „Návrat otce rodiny z r. Veletrh.

„Návrat otce rodiny z vesnického jarmarku.“(1868)

„Návrat otce rodiny z vesnického jarmarku.“(1868). Autor: A. I. Korzukhin

A tento obrázek je nasycen lyrikou a energickou náladou. Barevně zprostředkovává světlé stránky lidské duše, umělcovo upřímné sympatie k prostému lidu. Nenáročná zápletka obrázku vypovídá o tom, jak je otec rodiny za zvuku balalajky opilý s přáteli, vrací se z veletrhu domů, raduje se, tancuje a užívá si úspěšnou aukci.

Nedělní odpoledne

„Nedělní den“. Autor: A. I. Korzukhin

Veškerá malířova dovednost je jasně viditelná na plátně „Neděle“. Kompozice tohoto konkrétního obrazu je úžasná. Jeho středem je vroucí samovar, kolem kterého je svázán celý pozemek. Celá rodina je shromážděna a chystá se začít jíst. Mezitím se baví, tančí a hrají si.

Z tak živé a veselé zápletky je rodinné teplo, lahodná vůně oběda. Divák má touhu dostat se na tuto veselou louku sám, tančit, hrát si s harmonikářem a jen tak dýchat vzduch tohoto úžasného jarního dne.

„Návrat z města“. (1870)

„Návrat z města“. (1870). Autor: A. I. Korzukhin

Plátno obnovuje chudý rolnický život: temnou místnost ve staré vesnické chatě, s kouřově šedými zdmi a štěrbinovou podlahou, řídce zařízenou. Děj se vyvíjí kolem otce rodiny, který přišel z městského bazaru, kde nakupoval zboží pro domácnost a dárky pro svou domácnost.

Zde je nejstarší dospívající dcera se zájmem rozvinula modrou stuhu; Pro dceru ve věku pěti nebo šesti let přinesl její otec malé rožky navlečené na niti. A s potěšením připravila lem svých šatů na dárky. Na zaprášené podlaze leze v jedné košili malé dítě. Vlevo stará matka nalévá vodu do samovaru na čaj se sladkostmi, které jeho otec obvykle přináší z trhu. Toto plátno je plné optimismu, svědčí o tom, že i uprostřed těžkého, beznadějného života člověk nachází své malé radosti.

„Ptačí nepřátelé“. (1887)

„Ptačí nepřátelé“(1887). Autor: A. I. Korzukhin

V časných ranních hodinách tři rolníci naboso statečně kráčí po „honu“. Chytání ptáků na prodej jim dává dobrý příjem, takže chlapi přistupují k této činnosti zodpovědně. Naznačují to klece pro budoucí kořist a dlouhá tyč pro rybaření. Starší chlapec zjevně viděl hejno ptáků a táhl je sebou a ukazoval ostatním, kam by se měli pohybovat.

„Na okraji chleba.“(1890)

„Na okraji chleba.“(1890). Autor: A. I. Korzukhin

Z tohoto plátna sálá tragédie a pochmurná beznaděj. Rolnické děti, stojící u stolu, sdílejí kůrku chleba. Oči 3letého chlapce jsou plné prosby, která už snědla sousto a lačně hledí na příděl, který zbyl na později. A sestra k ní chléb opatrně přitlačí a neví, co má dělat. Dát teď chleba bratrovi znamená zůstat večer hladový: už není co jíst.

Nemocná matka, ležela na gauči a viděla v očích své dcery zmatek, žádá, aby si o ni nedělal starosti a nesnědl jejího drobečka, který zůstal na stole. Ale pětiletá dcera je už dost stará na to, aby pochopila, že to nejde, jinak se matka nikdy nevzpamatuje. V celém vzhledu malé dívky je hloupá otázka: „Co mám dělat?“A srdce diváka bolestivě sevře.

„Inkaso nedoplatků“. (1868)

„Inkaso nedoplatků (1868)“. Autor: A. I. Korzukhin

Z tohoto plátna prosvítá tragédie a beznaděj. Sběratelé nedoplatků přišli do chudé rolnické rodiny. Hlavní výběrčí daní nechce poslouchat uplakané prosby ženy klečící a držící dítě v náručí. Zoufale žádá, aby je litoval, ne aby jim vzal krávu - jejich jediného živitele.

Nedaleko stojí majitel domu, bosý, oblečený v bílých kalhotách a ošuntělém kaftanu. Zmateně se škrábe na zátylku, protože nevěděl, jak dál žít. V pozadí stáli sousedé, údajně soucítili s nešťastníky, ale tiše se radovali v duši, že tentokrát potíže obejdou jejich dvůr.

„Rozchod“. (1872)

Loučení (1872). Autor: A. I. Korzukhin
Dívka
Dívka
„Babička a vnučka“. (1879). Autor: A. I. Korzukhin
„V červeném rohu.“Autor: A. I. Korzukhin
„Rolnické dívky v lese“. (1877). Plátno, olej. 94 x 68, 6 Cena: 266, 5 tisíc dolarů. 2011

Malíř Alexej Korzukhin byl dlouhou dobu považován za sekundárního umělce, ale navzdory tomu jsou jeho plátna úspěšně vystavena v mnoha galeriích a muzeích v Rusku a jsou ve světové aukci velmi žádaná.

Slavný ruský umělec, současník A. Korzukhina, také psal o těžkém životě a životě obyčejných lidí, o jejich strádání, utrpení a malých radostech Vladimír Makovský.