Obsah:
- Zinaida Serebryakova (1884-1967)
- Natalia Goncharova (1881-1962)
- Tamara de Lempicka (1898 - 1980)
- Alexandra Exter
- Lyubov Popova (1889 - 1924)
Video: Obrazy ruských umělců 20. století, prodávané na světových aukcích za miliony
Téměř všechny umělecké divy první poloviny 20. století, kteří byli původem z Ruska, si vybrali Paříž jako své útočiště pro život a stvoření. Někteří z nich malovali své obrázky doslova na jídlo, jiní - z přemíry energie se našli i tací, kteří neúnavně pracovali na utopení bolesti, která trápila tělo i duši. Ale všechny tyto ženy zanechaly nesmazatelnou stopu v historii malby nejen svým uměleckým dědictvím, ale také peripetiemi osudu.
Do začátku 20. století se talentované ženy v umění projevovaly sporadicky, což bylo dáno jejich sociálním postavením a genderovou nerovností. Aby se mohli věnovat umění, museli překonat velmi obtížné okolnosti.
Ale již ve 20. století se vše dramaticky změnilo: ženy z mnoha zemí spolu s muži studují na uměleckých akademiích, účastní se uměleckého života, vystavují svá díla na výstavách, jsou členkami různých tvůrčích sdružení a porot.
A v Rusku bylo toto období poznamenáno výskytem celé galaxie talentovaných umělců: Natalia Goncharova, Alexandra Ekster, Nadezhda Udaltsova, Lyubov Popova, Varvara Stepanova, Olga Rozanova, Vera Khlebnikova a mnoho dalších.
Zinaida Serebryakova (1884-1967)
Serebryakova je realistickou umělkyní, která šla ve stopách svých předků, jejichž dědeček a pradědeček byli architekti, její otec byl malíř a sochař a její strýc byl slavný umělec a kritik. Zinaida od útlého věku žila v kreativní atmosféře, takže se brzy připojila ke kresbě, která se jí stala osudnou. Sňatkem se sestřenicí způsobila ostudu všem svým příbuzným. Musela emigrovat a své děti nechala v Rusku.
Dnes se umělcova plátna prodávají na uměleckém trhu za báječné peníze. A protože žila v Paříži, musela je prodat za pouhé haléře a většinou je dát jen zákazníkům. Kvůli chudobě, ve které umělec žil, musela dokonce vyrábět barvy vlastními rukama.
Nejslavnějším obrazem Zinaidy Serebryakové, který jí přinesl slávu a uznání, je autorův autoportrét „Za záchodem“(1909). Dnes je toto dílo umělce uloženo v Treťjakovské galerii. A obraz „U snídaně“(1914), jehož hrdiny byly děti Serebryakova, je považován za jeden z nejlepších dětských portrétů.
V roce 2015 se na aukci ruské Sotheby v Londýně dostal pod kladivo obraz „Spící dívka“od výtvarnice Zinaidy Serebryakovy za 3,85 milionu liber, což činilo asi 5,9 milionu dolarů. Zpočátku tento obraz odhadovali odborníci na 600–900 tisíc dolarů, ale během aukce jeho cena stoupla šestkrát. Plátno získal sběratel, který si přál zůstat v anonymitě.
Podle statistik předchozích aukcí bych rád poznamenal, že na trhu s uměním bylo úspěšných několik dalších děl provedených umělcem v aktu aktuálního žánru. Takže v roce 2006 (Sotheby's, Londýn) „Reclining Nude“(1930) byl prodán za 1,7 milionu dolarů a „Sleeping Nude“(1931) - za 1, 4. V následujících letech byly prodány další tři obrazy s nahými ženami Serebryakovou za celkem 5,5 milionu dolarů.
Natalia Goncharova (1881-1962)
Natalia Goncharova je „amazonkou avantgardy“a prapradědečkou stejné Natalie Nikolaevny Goncharové a dnes je jednou z nejdražších umělkyň v dějinách umění.
Studovala složitost malby u slavného malíře a učitele Konstantina Korovina. Následně spolu se svým manželem - M. F. Larionov, avantgardní umělec, byl jedním ze zakladatelů sdružení „Oslí ocas“. A v roce 1915 poté, co dostal pozvání od Sergeje Diaghileva, odešel do Paříže, aby navrhl inscenace v pařížském divadle opery a baletu.
K dnešnímu dni práce Natálie Goncharové v aukci obešla cenu děl všech umělců na světě. V roce 2008 byl cenový rekord v „ženské kategorii“překonán obrazem „Květiny“(1912), který byl v aukci Christie’s prodán za více než 10,9 milionu dolarů. Toto plátno, kombinující prvky evropského impresionismu a zcela nový směr vytvořený Goncharovou a jejím manželem-takzvaný „rayonismus“, je považováno za nejlepší mezi díly ruské avantgardy.
Je třeba poznamenat, že celková prodejní cena předchozích 10 obrazů umělce činila na aukcích umění Christie’s a Sotheby’s více než 50 milionů dolarů. Dnes je mnoho děl Natalie Goncharové také v Treťjakovské galerii.
Tamara de Lempicka (1898 - 1980)
Tamara de Lempicka je jednou z nejslavnějších umělkyň inovativního směru art deco 20. století. Umělkyně s polskými kořeny, která na začátku revolučních událostí žila v Petrohradě a zachránila manžela před vězením, s ním prchá do Paříže. Tam se setká se svým mentorem Andre Lotem. Ve spravedlnosti je třeba říci, že umělec kvůli dobrému životu nevstane na stojan.
Když Tamara prodala všechny rodinné klenoty, zažila chudobu a nedostatek peněz, musela si pamatovat své kreslířské schopnosti. André Lot rozvinul a předal jí znalosti syntetického kubismu. S pomocí takto zjednodušené verze kubismu dokázala Tamara vytvořit svá plátna s nádechem klasiky - elegantních ženských portrétů a aktu, které si pařížská buržoazka dychtivě koupila. Její díla byla velmi úspěšná, což umožnilo umělci vést velmi bohémský životní styl.
Před vypuknutím druhé světové války se de Lempicka přestěhovala se svým druhým manželem baronem do USA. A tam zájem o její práci postupně opadl. Ale v 60. letech se Art Deco opět ocitlo na vrcholu vlny, ale již jako symbol dávné éry. Nicméně docela zdražení.
V roce 2011 se v aukci Sotheby’s prodal její obraz „Sen (Rafael na zeleném pozadí)“(1927) za 8, 48 milionů dolarů, čímž vytvořil autorův vlastní rekord. Dříve v tomto seznamu vedly obrazy „Portrét Marjorie Ferry“(4, 9 milionů dolarů) a „Portrét madame M.“(6, 1 milion dolarů).
Alexandra Exter
Alexandra Exter je originální a mnohostranná umělkyně, jejíž tvůrčí cesta byla v neustálém hledání. Spolu s Kazimirem Malevičem byla prominentní představitelkou „ruské školy avantgardy“, která stála u jejího vzniku.
Žije ve Francii a spřátelila se s Pablem Picassem, Georgem Braqueem, Guillaume Apollinairem a v roce 1914, když se vrátila z Paříže do Ruska a dobře znala nejnovější úspěchy evropské avantgardy, zaujala mnoho ruských umělců novými nápady. Na druhé straně pod vlivem autora „Černého náměstí“byl umělec unesen neobjektivním uměním. Několik let učila v Kyjevě, pracovala s komorním divadlem Alexandra Tairova v Moskvě. V roce 1924 však musela odejít do Paříže.
Lyubov Popova (1889 - 1924)
Lyubov Popova je mistr ruské avantgardy, malíř a grafik, profesor VKHUTEMAS, kde pracovala s Vesninem, Tatlinem a Malevičem. Popova si vypůjčila své zkušenosti a přešla od suprematismu ke konstruktivismu průmyslového malířství a vytvořila si svůj vlastní jedinečný styl, který se od „mužské“avantgardy lišil větší dekorativností. To se odrazilo v její plakátové malbě a textilním designu. Divadlo nebylo pro umělce cizí: zdobila představení Meyerholda. Lyubov Popova studoval malbu nejen v Moskvě, ale také v Itálii a Francii. Život umělce však náhle přerušila šarlatová horečka. Krátce před tím musela pochovat manžela a syna.
Nejdražším avantgardním obrazem je Zátiší se zásobníkem, prodaný v roce 2007 v Sotheby`s za 3 521 395 dolarů.
O talentovaných umělkyních, které pracovaly v 16-19 století a bořily stereotypy v dějinách umění v recenzi.
Co se proslavilo 7 nejslavnějších ruských umělců dvacátého století
Rozkvět ruské školy malířského umění nastal v 18. století, po otevření Imperiální akademie umění. Tato vzdělávací instituce otevřela svět tak vynikajícím umělcům, jako jsou: Vasilij Ivanovič Surikov, Ivan Konstantinovič Aivazovskij, Michail Alexandrovič Vrubel, Fedor Stepanovič Rokotov, a také mnoho dalších slavných mistrů. A již od 90. let 19. století směly zástupkyně žen studovat na této akademii. Studovali zde tak talentovaní umělci jako: Sophia Vasilye
Jaké je tajemství Rembrandtova autoportrétu, který překonal rekord ve světových aukcích
Tvář žádného umělce nemůže být tak snadno rozpoznatelná jako tvář Rembrandta: zachytil svůj obraz v nejrůznějších náladách a kostýmech na zhruba osmdesáti obrazech, grafikách a kresbách a bezohlednou introspekcí nastínil jeho změny: z ambiciózního a sebevědomého dvaadvacetiletého mládí opotřebovanému a předčasně starému třiašedesátiletému muži. A jeden z těchto autoportrétů nedávno vytvořil nový světový rekord. Bylo prodáno
Nejpodivnější partie prodávané v aukcích: Bod na čele, Elvisovy vlasy atd
Každá položka stojí za to, co jsou ochotni za ni zaplatit. Toto pravidlo moderního obchodování je obzvláště patrné, když se seznámíte s online aukcemi. Na nich si můžete koupit jak skutečná umělecká díla, tak opravdu šílené věci. Tato recenze obsahuje výběr těch nejpodivnějších šarží, které si však našly své kupce, připravené pro ně vydělat tučné částky
Kočky za miliony: 6 obrazů s vrzáním, prodávané v aukcích za pohádkové částky
Znalci moderního umění platí v aukci desítky nebo dokonce stovky milionů dolarů za Picassovy kubické ženy, za Malevichovy skladby Suprematist, za Kandinského abstraktní malbu. V malířském umění však existují plátna, za která jsou také sběratelé připraveni zaplatit značnou částku. Jedná se o obrazy zobrazující roztomilé kočky, které se staly oblíbenými mnoha lidmi. Tato recenze obsahuje 6 nejdražších obrazů s kočkami prodávaných na aukcích světového trhu s uměním
Hodnocení umění: 20 nejdražších obrazů ruských umělců, které byly prodány v aukcích
Na aukci ruského umění v roce 2004 utržilo 26 děl nejdražšího prodaného umělce Ivana Aivazovského 6,7 milionu dolarů. O několik let později byl tento záznam zpochybněn celým seznamem obrazů ruských umělců první velikosti. Podle výsledků prodeje v roce 2011 se díla Ilji Repina, jako zástupce klasické malby, poprvé dostala do první desítky nejdražších obrazů ruských umělců. V této recenzi je umělecké hodnocení nejdražších obrazů ruských umělců