Obsah:

Obrazy ruských umělců 20. století, prodávané na světových aukcích za miliony

Video: Obrazy ruských umělců 20. století, prodávané na světových aukcích za miliony

Video: Jerry's LIVE Episode #JL273: Watercolor Demo - Landscape Using Basic Supplies - YouTube 2024, Smět
Autoportréty ruských umělců 20. století, jejichž obrazy se prodávají za miliony. Zinaida Serebryakova, Natalia Goncharova, Tamara de Lempicka

Téměř všechny umělecké divy první poloviny 20. století, kteří byli původem z Ruska, si vybrali Paříž jako své útočiště pro život a stvoření. Někteří z nich malovali své obrázky doslova na jídlo, jiní - z přemíry energie se našli i tací, kteří neúnavně pracovali na utopení bolesti, která trápila tělo i duši. Ale všechny tyto ženy zanechaly nesmazatelnou stopu v historii malby nejen svým uměleckým dědictvím, ale také peripetiemi osudu.

Do začátku 20. století se talentované ženy v umění projevovaly sporadicky, což bylo dáno jejich sociálním postavením a genderovou nerovností. Aby se mohli věnovat umění, museli překonat velmi obtížné okolnosti.

Ale již ve 20. století se vše dramaticky změnilo: ženy z mnoha zemí spolu s muži studují na uměleckých akademiích, účastní se uměleckého života, vystavují svá díla na výstavách, jsou členkami různých tvůrčích sdružení a porot.

A v Rusku bylo toto období poznamenáno výskytem celé galaxie talentovaných umělců: Natalia Goncharova, Alexandra Ekster, Nadezhda Udaltsova, Lyubov Popova, Varvara Stepanova, Olga Rozanova, Vera Khlebnikova a mnoho dalších.

Zinaida Serebryakova (1884-1967)

„Za záchodem“. Autoportrét. (1909). Autor: Zinaida Serebryakova

Serebryakova je realistickou umělkyní, která šla ve stopách svých předků, jejichž dědeček a pradědeček byli architekti, její otec byl malíř a sochař a její strýc byl slavný umělec a kritik. Zinaida od útlého věku žila v kreativní atmosféře, takže se brzy připojila ke kresbě, která se jí stala osudnou. Sňatkem se sestřenicí způsobila ostudu všem svým příbuzným. Musela emigrovat a své děti nechala v Rusku.

Dnes se umělcova plátna prodávají na uměleckém trhu za báječné peníze. A protože žila v Paříži, musela je prodat za pouhé haléře a většinou je dát jen zákazníkům. Kvůli chudobě, ve které umělec žil, musela dokonce vyrábět barvy vlastními rukama.

"Na snídani". (1914). Autor: Zinaida Serebryakova

Nejslavnějším obrazem Zinaidy Serebryakové, který jí přinesl slávu a uznání, je autorův autoportrét „Za záchodem“(1909). Dnes je toto dílo umělce uloženo v Treťjakovské galerii. A obraz „U snídaně“(1914), jehož hrdiny byly děti Serebryakova, je považován za jeden z nejlepších dětských portrétů.

„Spící dívka“. (1923). Autor: Zinaida Serebryakova

V roce 2015 se na aukci ruské Sotheby v Londýně dostal pod kladivo obraz „Spící dívka“od výtvarnice Zinaidy Serebryakovy za 3,85 milionu liber, což činilo asi 5,9 milionu dolarů. Zpočátku tento obraz odhadovali odborníci na 600–900 tisíc dolarů, ale během aukce jeho cena stoupla šestkrát. Plátno získal sběratel, který si přál zůstat v anonymitě.

Spící akt. (1929). Autor: Zinaida Serebryakova

Podle statistik předchozích aukcí bych rád poznamenal, že na trhu s uměním bylo úspěšných několik dalších děl provedených umělcem v aktu aktuálního žánru. Takže v roce 2006 (Sotheby's, Londýn) „Reclining Nude“(1930) byl prodán za 1,7 milionu dolarů a „Sleeping Nude“(1931) - za 1, 4. V následujících letech byly prodány další tři obrazy s nahými ženami Serebryakovou za celkem 5,5 milionu dolarů.

Ležící nahá. (1934). Autor: Zinaida Serebryakova
Spící akt. (1935). Autor: Zinaida Serebryakova

Natalia Goncharova (1881-1962)

Autoportrét. Autor: Natalia Goncharova

Natalia Goncharova je „amazonkou avantgardy“a prapradědečkou stejné Natalie Nikolaevny Goncharové a dnes je jednou z nejdražších umělkyň v dějinách umění.

Autoportrét se žlutými liliemi. Autor: Natalia Goncharova

Studovala složitost malby u slavného malíře a učitele Konstantina Korovina. Následně spolu se svým manželem - M. F. Larionov, avantgardní umělec, byl jedním ze zakladatelů sdružení „Oslí ocas“. A v roce 1915 poté, co dostal pozvání od Sergeje Diaghileva, odešel do Paříže, aby navrhl inscenace v pařížském divadle opery a baletu.

Květiny. (1912). Autor: Natalia Goncharova

K dnešnímu dni práce Natálie Goncharové v aukci obešla cenu děl všech umělců na světě. V roce 2008 byl cenový rekord v „ženské kategorii“překonán obrazem „Květiny“(1912), který byl v aukci Christie’s prodán za více než 10,9 milionu dolarů. Toto plátno, kombinující prvky evropského impresionismu a zcela nový směr vytvořený Goncharovou a jejím manželem-takzvaný „rayonismus“, je považováno za nejlepší mezi díly ruské avantgardy.

Španělská žena. (1916). Christie’s, 2010 - 10,7 milionu dolarů. Autor: Natalia Goncharova

Je třeba poznamenat, že celková prodejní cena předchozích 10 obrazů umělce činila na aukcích umění Christie’s a Sotheby’s více než 50 milionů dolarů. Dnes je mnoho děl Natalie Goncharové také v Treťjakovské galerii.

Sbírání jablek. (1909) Christie's, 2007 - 9 778 656 USD. Autor: Natalia Goncharova

Tamara de Lempicka (1898 - 1980)

Autoportrét v zeleném Bugatti. Autor: Tamara de Lempicka

Tamara de Lempicka je jednou z nejslavnějších umělkyň inovativního směru art deco 20. století. Umělkyně s polskými kořeny, která na začátku revolučních událostí žila v Petrohradě a zachránila manžela před vězením, s ním prchá do Paříže. Tam se setká se svým mentorem Andre Lotem. Ve spravedlnosti je třeba říci, že umělec kvůli dobrému životu nevstane na stojan.

Spící žena. (1932). Autor: Tamara de Lempicka

Když Tamara prodala všechny rodinné klenoty, zažila chudobu a nedostatek peněz, musela si pamatovat své kreslířské schopnosti. André Lot rozvinul a předal jí znalosti syntetického kubismu. S pomocí takto zjednodušené verze kubismu dokázala Tamara vytvořit svá plátna s nádechem klasiky - elegantních ženských portrétů a aktu, které si pařížská buržoazka dychtivě koupila. Její díla byla velmi úspěšná, což umožnilo umělci vést velmi bohémský životní styl.

Před vypuknutím druhé světové války se de Lempicka přestěhovala se svým druhým manželem baronem do USA. A tam zájem o její práci postupně opadl. Ale v 60. letech se Art Deco opět ocitlo na vrcholu vlny, ale již jako symbol dávné éry. Nicméně docela zdražení.

Sen (Rafaela na zeleném pozadí). (1927). Sotheby's. New York, 2011 - 8 482 500 USD. Autor: Tamara de Lempicka

V roce 2011 se v aukci Sotheby’s prodal její obraz „Sen (Rafael na zeleném pozadí)“(1927) za 8, 48 milionů dolarů, čímž vytvořil autorův vlastní rekord. Dříve v tomto seznamu vedly obrazy „Portrét Marjorie Ferry“(4, 9 milionů dolarů) a „Portrét madame M.“(6, 1 milion dolarů).

„Portrét paní M.“(6, 1 milion dolarů). (1930). Autor: Tamara de Lempicka
„Portrét Marjorie Ferry“(4,9 milionu dolarů). (1932). Autor: Tamara de Lempicka

Alexandra Exter

Alexandra Exter. Fotografie
Alexandra Exter. Fotografie

Alexandra Exter je originální a mnohostranná umělkyně, jejíž tvůrčí cesta byla v neustálém hledání. Spolu s Kazimirem Malevičem byla prominentní představitelkou „ruské školy avantgardy“, která stála u jejího vzniku.

Skici k představení
Skici k představení
Skici ke hře. Salome
Skici ke hře. Salome

Žije ve Francii a spřátelila se s Pablem Picassem, Georgem Braqueem, Guillaume Apollinairem a v roce 1914, když se vrátila z Paříže do Ruska a dobře znala nejnovější úspěchy evropské avantgardy, zaujala mnoho ruských umělců novými nápady. Na druhé straně pod vlivem autora „Černého náměstí“byl umělec unesen neobjektivním uměním. Několik let učila v Kyjevě, pracovala s komorním divadlem Alexandra Tairova v Moskvě. V roce 1924 však musela odejít do Paříže.

Piknik na pláži. (1928). Christie's, 2006 - 1,269 milionu dolarů. Autor: Alexandra Exter
Benátky. (1925). Olej na plátně, písek. Sotheby's, 2009 - 1,05 milionu liber. Autor: Alexandra Exter

Lyubov Popova (1889 - 1924)

Lyubov Popova. Fotografie
Lyubov Popova. Fotografie

Lyubov Popova je mistr ruské avantgardy, malíř a grafik, profesor VKHUTEMAS, kde pracovala s Vesninem, Tatlinem a Malevičem. Popova si vypůjčila své zkušenosti a přešla od suprematismu ke konstruktivismu průmyslového malířství a vytvořila si svůj vlastní jedinečný styl, který se od „mužské“avantgardy lišil větší dekorativností. To se odrazilo v její plakátové malbě a textilním designu. Divadlo nebylo pro umělce cizí: zdobila představení Meyerholda. Lyubov Popova studoval malbu nejen v Moskvě, ale také v Itálii a Francii. Život umělce však náhle přerušila šarlatová horečka. Krátce před tím musela pochovat manžela a syna.

Nejdražším avantgardním obrazem je Zátiší se zásobníkem, prodaný v roce 2007 v Sotheby`s za 3 521 395 dolarů.

Zátiší s podnosem. (1915). 3 521 395 USD Prodáno v roce 2007. Autor: Lyubov Popova
Kubistické panoráma města. (1914). 1 920 000 USD. Prodáno v roce 1990. Autor: Lyubov Popova
Birskská krajina. (1916). 1 015 355 USD. Prodáno v roce 2007. Autor: Lyubov Popova

O talentovaných umělkyních, které pracovaly v 16-19 století a bořily stereotypy v dějinách umění v recenzi.